Kozmetik Ürünlere Karşı Cilt Reaksiyonları

Çoğu kişi kozmetik ürünleri güvenle kullanabilir. Ancak bazı kişilerin cildi bu ürünlere tepki verir.


Çoğu kişi kozmetik ürünleri güvenle kullanabilir. Ancak bazıkişilerin cildi bu ürünlere tepki verir. Bu tepkiler tahrişten alerjiye kadarçeşitlenebilir. Belirtiler birkaç kullanımdan sonra kendini gösterebildiği gibiyıllarca kullandıktan sonra spontane bir şekilde de gelişebilir.


Kozmetik Ürünlere Reaksiyon Nasıl Önlenir

İçindekiler kısmında en az madde bulunan ürünleri seçin. Bukötü bir reaksiyon riskini azaltır. Ayrıca farklı maddelerin çapraz etkisindenkaynaklanan reaksiyonları da önler.

Dirseğin içine küçük bir miktar uygulayarak önce test edin.48 – 72 saat içinde kızarma, kaşıntı, şişme, yanma görülürse o ürünükullanmayın.

Kokuları cilde değil mutlaka kıyafetlere uygulayın. Bu kokuyareaksiyon verme riskini azaltır. Ayrıca kokunun diğer ürünlerdeki maddelerleetkileşip reaksiyona sebep olmasını da önler.

"Hipoalerjenik”, "dermatologlar tarafından test edilmiştir”,"tahriş etmez” gibi uyarılar sizin cildinizin tepki vermeyeceğini garanti etmez.Bu uyarıların etiketlerde kullanılması için belirlenmiş kurallar yoktur.
Cildiniz tepki verirse o ürünü kullanmayı derhal bırakın.Güzellik ürünlerine karşı iki çeşit reaksiyon bulunur:

İritan Kontakt Dermatit: En sık görülen cilt reaksiyonubudur. Ürünün uygulandığı alanlarda yanma, batma, kaşıntı, kızarma gibi belirtileresebep olur. Eğer cildiniz kuru veya yaralanmışsa, tahriş eden maddelere karşıdoğal koruması azalır. Bu da reaksiyonların daha şiddetli ve kolaygerçekleşebileceği anlamına gelir.

Alerjik Kontakt Dermatit: Üründeki bir maddeye karşıhassasiyet veya alerji kızarmaya, şişmeye, kaşıntıya veya döküntülere sebepolur. En çok kokular ve koruyucular yol açar. Kokusuzdur denen ürünlerde bilekimyasal kokuları maskeleyen ajanlar bulunabilir. Koklayamasanız da üründe kokubulunabilir ve alerjiye sebep olabilir. Koruyucu maddeler ise su içeren hemenher üründe vardır. En sık kullanılan koruyucular deri alerjileri ileilişkilendirilmiştir ancak bu, herkeste alerjiye sebep olacakları anlamınagelmez.

Ciltte Reaksiyona En Sık Sebep Olan Ürünler

Banyo sabunları, deterjanlar, antiperspirantlar, gözmakyajı, nemlendiriciler, kalıcı dalga losyonları, şampuanlar, formaldehitiçeren ojeler ve metakrilat içeren tırnak yapıştırıcıları, pfenilendiamin veyaamonyum persülfat içeren saç boyaları cilt reaksiyonlarına en sık sebep olanürünlerdir. Alfahidroksi asitler içeren güzellik ürünleri bazı kişilerdesorunlara sebep olur. Retin-A kırışık kremleri ve serumları iritan kontaktdermatite sebep olabilir.

Etiketler: , ,