Gamze nedir? Nasıl oluşur?

Gamze nedir? Nasıl oluşur? Neden bazı insanlarda gamze vardır da bazılarında yoktur?


Gamze bir tür çentiktir ama çoğu insan onları ciltteki, özellikle yanaktaki çentikleri işaret eden bir terim olarak kullanır. Gamzeli yanaklar birçok kültürde çekici sayılır ve yaygın bir genetik özelliktir. Çoğu aslına bir doğum kusurundan kaynaklanır, bu da bütün “malformasyonların” kötü olmadığı gösterir.

Gamzenin en yaygın sebebi kısalmış kastır. Bu da kişi dinlenme halindeyken gamzenin neden her zaman göründüğünü açıklar çünkü kaslar genelde kısalmış durumdadır. Yüzde, kısa yüz kasları özellikle kişi güldüğünde cildi gerebilir ve klasik gamzeyi oluşturabilir. Zamanla, yüz kasları yavaş yavaş esneyebilir, o yüzden bazı kişilerde gamze gençken olur ama yaşlandıkça onları kaybederler. Gamzeler, başka vücut bölgelerinde, örneğin kaba etlerin hemen üstünde de olabilir. Başka bölgelerdeki gamzelere genelde yüzdekiler kadar kıymet verilmez çünkü yüzdekiler halihazırda görülebilirken diğer yerlerdekiler değildir.


Gamzelerin genetiği aslında oldukça ilginçtir. Baskın bir özelliktir, yani bu kusuru kalıtım yoluyla almak için tek bir gen gerekir. Annede de babada de gamze yoksa çocuklarda da olmaz, spontan bir mutasyon yaşamadıkları sürece. Anne babadan birinde varsa çocuk geni %25-50 kalıtsal olarak alma ihtimali vardır çünkü anne babanın geni anne babasının ya birinden ya da ikisinden aldığı anlamına gelir. Anne babanın ikisinde de gamze varsa, anne babasının kendi genlerini nasıl aldıklarına bağlı olarak çocuğun geni %50-100 kalıtsal olarak alma ihtimali vardır.

Birçok vakada, yüz gamzeleri iki yanakta da ortaya çıkar ama çenede de oluşabilirler ve genelde, kasların kullanılma şeklinden dolayı kişi gülümseyene kadar görülebilir değildir. Ama bazı kişilerin tek tarafında gamzesi olur ve bazı kişiler bu fiziksel özelliği oldukça çekici bulur. Gamzelerin görüntüsü değişebilir; kalıtımsal bir özellik olarak tuhaf gamzeler de ailenin çoklu nesillerine geçebilir.

Gamzeler kişinin yüz kasları esnedikçe yok olabildiğinden birçok insan onları gençlikle ilişkilendirir. Örneğin çocuklardan gamzeli yüzü var diye bahsedilir ve gamzesi olan kişiler genç ruhlu veya bebek yüzlü düşünülebilir.

Etiketler: , , , ,