Header Ads

Ağız Kokusunu Gideren YiyeceklerBütün gün yemek yemeyen ve rejim yapan insanlarda fazlaca görülen ağız kokusu kişileri rahatsız eden bir durumdur. 

Ağız ve diş uzmanları ağız kokusundan kurtulmanın en aktif çözümü olarak dişleri fırçalamak olduğunu dile getiriyor. Fakat bazı durumlarda bu çözüm yeterli gelmiyor. Ağız kokusunu gidermek için yapmanız gerekenler ve ağız kokusunu önleyen yiyeceklerden yardım alabilirsiniz.


Ağız Kokusunun Nedenleri

1- Ağız kokusu çoğunlukla dişlerde rahatsızlıktan ve dilde oluşan iltihaptan dolayı kaynaklanır. Bu tür sorunlar yaşadığınızda diş hekimi acilen bu konuda size yardımcı olabilir. İltihap olan yer hekim tarafından tedavi edildiğinde ağız kokusu önlenmiş olur.

2- Ağız kokuları sadece ağızda kaynaklanan rahatsızlıklardan ziyade böbrek yetmezliği, akciğer ve sinüs problemleri, diyabet ve metabolizmadan kaynaklı sorunlarından habercisi olabilmektedir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
  • Ağız kokusunu gidermek için tükürüğünüzü nötralize eden gıdaların alımı ve bu gıdalarla su tüketiminin arttırılması başta gelir.
  • Çay ve kahve fazla tüketmek ağız kokusu oluşmasının başlıca sebeplerinden biridir.
  • Yemeklerden sonra alınan bir iki taze nane çiğnemek ve karanfil almak ağız kokusunun önlenmesinde yardımcı olacaktır.
  • Yemeklerinize ya da içtiklerinize ekleyeceğiniz kabuk tarçın ya da toz tarçın ağız kokusunun önüne geçer.
  • Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi ile temizlenmesi kalan gıdaların koku yapmasını engeller.

Ağız Kokusunu Gideren Yiyecekler

Maydanoz: Maydanozu çiğnediğinizde nefesinizin ferahladığını ve tazelendiğini hissedersiniz.

Limon: Ağzının koktuğunu hissettiğinizde limonun yarısını kesip emerseniz nefesiniz kokmaz. Çaylara limon suyu kattığınızda ağız kokusu ortadan kalkmış olur. Her türlü içeceğinize limon takviyesi yapılabilir. Limonlu nefes açıcı ürünlerden kullanabilirsiniz.

Biberiye: Naneyi taze olmak şartı ile ağızda çiğnenip yutulması nefesin kokmasını engeller.

Turp, havuç, armut ve elma: Nefesinizin koktuğunu hissettiğinizde tüketebileceğiniz bu meyvelerle ağzın kokması önlenebilir. Bu yazdığımız meyveler lif yüksek olduğundan tükürük bezlerinizi yeniler ve ağızda güzel hoş kokulu bir tat bırakır.

Tarçın: Kabuklu tarçın bu konuda oldukça etkilidir. Tarçınlı alacağınız aromalı sakız ağzının kokusunu engeller.

Nane: Sarımsak ve soğan kokularından rahatsız oluyor ve olunduğunu hissediyorsanız naneli sakız ve naneli aromalar bu konuda oldukça iddialı bir bitkidir.

Yoğurt: Gün içerisinde sürekli ağzını kokuyorsa yoğurdu bol tüketmeye çalışın. 2 öğünde alacağınız yoğurt ile ağızdaki kokunun sürekli oluşması engellenmiş olur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.