Menopoza Geçiş Sürecinde Kolların Formu

Perimenopoz denen menopoza geçiş sürecinde vücut önemli değişikliklerden geçer. Dalgalanan östrojen miktarları kas kütlesinin korunmasını zorlaştırır. 
Östrojen kaybı ayrıca besin maddelerinin cilde akışını da engelleyerek elastoz denen derinin incelmesi durumuna da yol açabilir. Bunlar dolayısıyla kol derisi sarkabilir. Egzersiz ve beslenme perimenopoz sırasında kas ve cilt sağlığında önemli rol oynar.
Kas Kaybı
Menopoza yaklaştıkça vücut karın bölgesinde yağ depolamaya öncelik verir. Koldaki destekleyici yağların azalması buradaki derinin sarkmasına yol açar. Kadınlar yaşlandıkça daha çok vücut yağı üretirken kas kütlelerini kaybederler. Metabolizma yavaşlar ve bu yüzden sağlıklı bir kiloyu ve yağsız kasları korumak zorlaşır. Kas kütlesinin kaybına ilaveten kemik kaybı da hızlanır ve osteoporoz riski artar. Doktora kalsiyum takviyesi almak gerekip gerekmediği danışılabilir.

Deri İncelmesi
Kol derisinin incelmesinin nedenlerinden biri cildin dermis tabakasında östrojen seviyesinin düşmesidir. Dermis deri kalınlığının yaklaşık %90’ını üstlenir ve cilde güç veren kolajeni depolar. Antioksidan ve hidroksi asitler içeren topikal kremlerle cilt hasarını tamir edip yaşlanmakta olan cildinizi canlandırabilirsiniz. Uzun süre UV ışınlarına maruz kalmak cilt incelmesinin daha şiddetli olmasına yol açabilir. Güneş kremi kullanarak ve güneşin altında daha az vakit geçirerek cildinizi koruyabilirsiniz.
Egzersiz
Perimenopoz döneminde kadınlar ortalama 3.5 kilo alırlar. Kas kütlesini artırmak daha çok kalori yakmayı sağlayarak vücut yağının azalmasına yardımcı olur. Düzenli ağırlık çalışması kol kası gücünü korur ve kemikleri güçlendirir. Dumbell kullanarak, yoga ve tai chi gibi egzersizlerle kas sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Menopozun erken evrelerinde egzersiz yapmak yağ yönetiminde hormon replasman tedavisinden daha etkili bulunmuştur. Yağ yakan kardiyo egzersizlerini de spor düzeninize ekleyebilirsiniz.
Diyet
Sağlıklı kol kasları ve kemikleri için az yağlı ve çok lifli, kalsiyum içeren gıdaların bulunduğu bir beslenme düzeni önerilir. 50 yaşın üstündeki kadınların daha genç yaşlara oranla günlük kalori ihtiyacının 200 kalori daha az olduğu da hatırlanmalıdır. Meyve ve sebze tüketimini artırmak vücutta östrojeni taklit eden fitoöstrojen alımını artırır. Omega-3 yağları cilt hücrelerini güçlendirirken, antioksidan içeriği yüksek gıdalar cilt sarkmasını önler. 

Etiketler: ,