Header Ads

8 Saat Diyeti İddia Edildiği Kadar İyi Mi?

David Zinczenko ve Peter Moore (Men’s Health’in editörü) tarafından hazırlanan 8 Saat Diyeti’nin yılın en gözde diyeti olduğu iddia ediliyor.

David, 8 saatlik periyotlar içerisinde yaptığınız sürece istediğinizi yiyebileceğinizi iddia ediyor. Yemek yemek için kısıtlı bir vaktiniz olduğundan kalorilerinizi sınırlandıracağınızı ve böylelikle kilo vereceğinizi düşünüyor. Diğer 16 saat boyunca oruç tutacaksınız.

Bu göründüğü kadar kolay mı yoksa 8 Saat Diyeti’yle ilgili bilmemiz gereken başka şeyler de var mı?

8 Saat Diyeti Neden İşe Yarıyor?

  • İş kalori sınırlandırmasında bitiyor. Eğer aldığınız kalorinin düzeyini kilo verecek kadar düşük tutarsanız başarılı olursunuz. Yemek yemek için yalnızca 8 saatinizin olması sayesinde vücudunuzu daha az kalori alacak şeilde kandırabilirsiniz.
  • Bu diyet bana bir kaç yıl önce Oprah’nın kilo vermek için akşam saat 18
6.00’dan sonra yemek yemeyi kesmek hakkındaki yorumlarını hatırlatıyor. Bu, popüler bir diyet trendine dönüştü çünkü gece geç saatte yemek yenmesini ve fazladan kalori alınmasını engelledi.
  • Bir başka avantajı ise kendinizi yoksun bırakmak zorunda kalmamanız. Çoğumuz o kadar çok diyet yaptık ki kendimizi fazlasıyla yoksun kalmış hissediyoruz. Bu, uzun vadeli başarı için olumsuz bir durum. Çok sağlıklı olmayan seçimler yaparken kendimizi nasıl rahat hissedeceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Ancak bir yandan mükemmel bir denge ve porsiyon kontrolü de uygulamalıyız.

Sonuç: Vücut gün boyu alınan ve verilen kalorileri biliyor. Eğer dengeli beslenir, metabolizmanızı güçlendirir, sağlıklı hissederseniz ne zaman yediğinizin bir önemi yok. Önemli olan ne kadar yediğiniz.

Bu Diyet Nerede Başarısız Olabilir?
  • Yazarlar, yenilen yiyeceklerin çeşidinin fazla önemli olmadığını söylüyor. Ancak, 1200 kalorilik çikolata yiyerek kendinizi mükemmel hissetmeyi umamazsınız. Meyve, sebze, yağsız protein, sağlıklı yağ ve bir kaç sağlıklı karbonhidrattan oluşan dengeli porsiyonlar yemeyi sürdürmeliyiz. Yazarlar 8 Saat Diyeti Güç Yiyecekleri ile sağlıklı beslenmeyi destekliyor ama sizi kısıtlamak istemiyor.

8 Saat Diyeti Güç Yiyecekleri
  • Akşamları açlığı görmezden gelmek güç olabilir. Örneğin sabah 8.00’de yemek yemeye başlarsanız akşam 4’ten sonra yiyemezsiniz. Peki ya akşam 8.00’de acıkır ve gece yarısına kadar uyumazsanız ne olacak?
  • Çoğu kişi bu sorunu ortadan kaldırmak için kahvaltıyı geç yapmanızı öneriyor. Ancak araştırmalar kahvaltının uyandıktan sonraki bir saat içerisinde yapılmasının metabolizma açısından en iyisi olduğunu gösteriyor.
  • Yazarlar diyeti haftada yalnızca 3 gün uygulamanız gerektiğini belirtiyor. Bu bana garip görünüyor. Neden haftanın 6 günü uygulanmasın? Üç gün zamanın yalnızca %43’üne denk geliyor. Bu çok etkili görünmüyor.
  • Bu ilk kez önerilen bir diyet değil. Aralıklarla perhiz yapmanın faydaları bayağı yıldır ortalıklarda. Ancak şimdiye dek popülerleşemedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.