Çocuklarda Baş Dönmesi

Çocuğunuz size başının döndüğünü söylüyorsa hemen telaşa kapılmayın. Baş dönmesi sağlıklı çocuklarda da yaygındır ve oyun sırasında etrafında dönmesinden, oturur pozisyondan hızla ayakta pozisyona geçmesinden kaynaklanabilir. Fakat bazen baş dönmesinin nedeni daha ciddi olabilir ve endişe duyuyorsanız bir doktorla görüşmeniz tavsiye edilir.
Çocuğunuz başının döndüğünü söylediğinde kendini biraz sersemlemiş hissediyor olabilir. Ancak eğer odanın etrafında döndüğünü ifade ediyorsa, otururken veya ayaktayken bu hissi yaşadığını belirtiyorsa vertigo denilen bir durumu olabilir. Çocuğunuzun vertigo hissini açıklaması biraz zordur dolayısıyla onu anlamak adına belirtileri hakkında spesifik sorular sorulması tavsiye edilir.

Çocuğunuzun baş dönmesi hissini nasıl ifade ettiği doktorun nedeni belirlemesine yardımcı olacaktır. Örneğin odanın döndüğünü söylüyorsa doktor iç kulak enfeksiyonu veya Meniere hastalığı gibi vertigo sebepleri arayacaktır. Ancak çocuk bayılır gibi hissettiğini söylüyorsa doktor düşük tansiyonu kontrol edebilir. Dengenin kaybı da iç kulak problemine işaret edebilir.
Baş dönmesi, migren baş ağrıları, mide bulantısı veya senkop gibi diğer durumlarla beraber görülebilir. Senkop veya geçici bilinç kaybı çocuklukta sık görülür. Genel olarak senkop tansiyonda bir düşme sonucunda ortaya çıkar fakat aynı zamanda nöbet veya migren sonucunda, çocuğun nefesini tutması, aşırı nefes alması, histerik olması gibi durumların neticesinde görülebilir.
Eğer çocuğunuz açıklanamaz, tekrar eden, şiddetli baş dönmesi yaşıyorsa hemen doktora gösterin. Baş dönmesi başla alakalı bir yaralanmayla, yüksek ateş, bulanık görüş, duyma kaybı, konuşmada zorluk, uzuvlarda güçsüzlük, göğüs ağrısı veya düşük kalp ritmi gibi belirtilerle beraber görülüyorsa acilen doktorunuza danışın.
Genellikle baş dönmesi geçicidir ve tedaviye gerek kalmaksızın geçer. Ancak çocuğunuz sık sık baş dönmesi yaşıyorsa doktorunuz belirtilere dayalı olarak bir tedavi uygulayabilir. Olası tedaviler arasında diüretik ilaçlar, fizik tedavi, rehabilitasyon egzersizleri ve nadiren ameliyat bulunur. 

Etiketler: , ,