28 Aralık 2013 Cumartesi

Diyabet ve Kalp Hastalığı

Tip 2 şeker hastalığı diğer risk faktörlerine bağlı olmaksızın, kadınlarda kalp hastalığı riskini artırıyor.


Yeni bir çalışmaya göre tip 2 şeker hastalığı (diyabet) kendi başına, diğer risk faktörlerine bağlı olmaksızın, kadınlarda kalp hastalığı riskini artırıyor. Araştırma 19 - 84 yaşları arasında 1,300 Arjantinli kadını inceledi. Bu kadınların bazıları tip 2 diyabet hastasıyken bazıları değildi. Karotid arterlerindeki plak oluşumunu ölçmek için ultrason görüntülemeye sokuldular. Karotid arterler beyne kan gitmesini sağlayan boyundaki arterlerdir. 

Karotid arterlerde biriken plak, tip 2 şeker hastası olan yaklaşık 300 kadında, hasta olmayan kadınlara oranla daha yüksek çıktı. Bu sonuç yaştan, aile geçmişinden, sigara kullanımından, yüksek tansiyondan ve menopoz durumundan bağımsız olarak görüldü. Sonuçlar Amerikan Kalp Birliği’nin toplantısında sunuldu. 

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Nestor Garcia kalp krizi riskini azaltmak için daha genç yaşlarda da kadınların tip 2 şeker hastalığı kontrolünden geçmelerini öneriyor. Bu, kalp hastalığı ile ilgili başka risk faktörleri olmayan kadınlara da tavsiye ediliyor. Çalışma tip 2 şeker hastalığının kadınlarda kalp hastalığı ile bağımsızca ilgili olduğunu söylese de bir sebep sonuç ilişkisi sunmuyor. 

Kalp hastalığı Amerikanlar arasında bir numaralı ölüm nedeni. Arterlerdeki plak birikimi kalp hastalığına sebep oluyor. Kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan tip 2 şeker hastalığına sahip kişilerin sayısı gitgide artıyor. 
Paylaş:

0 yorum:

> >

Çok Okunanlar

Arşiv

Sponsor

Bumerang - Yazarkafe

Blog Listem

Quantcast

Rastgele

Copyright © pratik sağlık | Site Tasarımı: Hesaplı Site Design by Hesapli Site | Zebra Yayıncılık zebrayayincilik.tk