Diyet Bozan 10 Şehir Efsanesi

Diyetinizi Bozabilecek Sağlıklı Beslenmeye Dair 10 Şehir Efsanesi


 Efsane: Az yağlı fıstık ezmesi sağlıklıdır.

Gerçek: Yağı azaltılmış fıstık ezmesinin, normal olanına göre daha iyi bir seçim olması şart değil. Aslında, daha düşük yağ içeriğini telafi etmek için genelde daha fazla şeker ve soydum eklenir.
 
Birçok markanın ürünleri raf ömrünü uzatmanın yanı sıra daha az yağlı olmasından dolayı lezzetini artırmak için trans yağ asitleri ve kısmen hidrojene yağlar -sizin için kötü, sinir bozucu yağlar- içeriyor bu nedenle dikkat ederek alıp, mutlaka etiketlerini okumak lazım. Bunlar yerine saf, katkısız taze yer fıstıkları sizin için en iyi seçimdir.

 
Efsane: Dondurmayı, dondurulmuş yoğurtla değiştirmek sizi kalorilerden kurtarabilir.
 
Gerçek: Bu değişim sizin için kalori tasarrufu olmayabilir. Çünkü bazı insanlar, nede olsa yoğurt tabi ki dondurmadan daha sağlıklıdır diye düşünüyor.
 
Ama yanılıyorlar. Dondurulmuş yoğurdu daha fazla yiyebileceklerini düşünüyorlar, böylece bu tüketim daha fazla kalori alarak sonlanıyor. Ayrıca, bazı markaların dondurulmuş yoğurtları, %50 daha az yağ içeren light dondurmalara göre daha fazla kalori içermektedir.
 
*Dip Not: Etiketlerini okuyun ve porsiyonlarınızı gözetime alın.
 
Efsane: Meyve suyunu soda ile değiştirmek şekerden tasarruf etmenizi sağlar.
 
Gerçek: Hiç kimse sodayı kesmenin iyi bir şey olup olmadığını tartışmıyor fakat hızlıca içilen meyve sularına geçmek gerekli değildir. – bir kutu kola, şekersiz elma veya portakal suyuyla neredeyse aynı şeker miktarına sahiptir.- %100 meyve suyu vitamin, mineral ve antioksidanlar gibi sizin için iyi olan besinleri içerirken, çok fazla meyve suyu içmek kalorilerin hızla eklenmesiyle bel kısmınızda genişlemeye yol açar. Günde bir bardak %100 meyve suyunun fazlasını içmeyiniz. Daha fazla içmek için favori şekersiz meyve suyunuzu su veya soda ile seyreltebilirsiniz.

 
tereyağıEfsane: Tereyağı yerine margarin kullanmak daha sağlıklıdır!
 
Gerçek: Tereyağı ve margarin tartışması yeni değil. Burada hatırlamanız gerek şey, satın aldığınız margarin türüne bağlı olarak tostunuzun üzerine sürdüğünüz birazcık margarin bazen tereyağından çok daha zararlı olabilir.
 
Trans yağ içeren margarinler (hidrojene yağlar), kötü kolesterolü (LDL) yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda iyi kolesterolü (HDL) de düşürüyor. Yani margarin her zaman en iyi seçenek değildir. Aslına bakarsanız, yarım yemek kaşığı tereyağı sadece 45 kaloridir ve herhangi bir trans yağ içermez.
 
Eğer margarin tadını tercih ediyorsanız veya süt ürünlerine intoleransınız varsa, araştırmalara göre kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan, bitkisel stanollerden yapılmış margarinleri kullanabilirsiniz. Ayrıca margarin ve tereyağının kalori ve yağ miktarlarının aynı olduğunu unutmayın.
 
Efsane: Düşük Yağlı veya Şekersiz Kurabiyeler Akıllıca Tatlı Seçenekleridir.
 
Gerçek: Eğer kurabiye veya tatlı yemek istiyorsanız, gerçek olanının çok küçük bir miktarını yemelisiniz. Şekersiz veya yağsız çeşitler her zaman daha fazla yiyebileceğinizi hissettirir ve sizi fazla yemeye sevk eder. Ayrıca çok sevdiğiniz abur cubur veya kurabiyelerin şekersiz veya yağsız versiyonları, sizlere düşündüğünüz kadar fazla kalori tasarrufu yaptırmaz.
 
Efsane: Salata Her Zaman En İyi Yoldur!
 
Gerçek: İştahınız açıkken çok sevdiğiniz kebap yada burger menüsünü mutlaka salata siparişiyle değiştirmeli misiniz? Bu tercih sağlıklı olsa da, garantisi yoktur. Örneğin: Izgara tavuklu sezar salatası 380 kalori ve 23 gram yağ içerirken, düz sade bir hamburger 250 kalori ve 9 gram yağ içerebiliyor. Ama eğer kızarmış tavuklu salata seçtiyseniz, 540 kalori ve 36 gram yağ içeren bir salataya bakıyorsunuz demektir. Salata seçerken aynı zamanda bir sürü kalori ile paketlenmiş salata soslarına da dikkat etmelisiniz. Balzamik veya italyan sos gibi daha az yağlı sosları tercih edin ve ranch veya sezar gibi ağır kremalı soslardan kaçının. Kruton, peynir, jambon veya herhangi bir kızartma ile süslenmiş salatalar istemediğiniz kadar fazla kalori ve yağ ile paketlenmiştir.
 
Efsane: Taze Ürünler Dondurulmuş Meyve ve Sebzelere Göre Her Zaman Daha İyi bir Seçimdir.
 
Gerçek: Dondurulmuş meyve ve sebze satın almanın herhangi bir yanlış tarafı yoktur, özellikle de sezonu dışındaysa. Hatta sezonu dışında bir ürün satın alıyorsanız, ürünün saklanması ve taşınması için daha fazla para ödüyorsunuz demektir yani bunun anlamı da besin kaybı olarak değerlendirilebilinir.
 
Dondurulmuş ürünler aslında gerçekten sağlıklı seçimdir çünkü olgunlaşmanın en zirvesine geldiklerinde dondurulurlar.
 
Katkı maddesi, şeker içermeyen markaların ürünlerini alın ve soslu sebze karışımlarından sakının. Eğer tek seçeneğiniz konserve olarak satın almaksa, meyve ve sebzelerin kendi suları içinde konservelenenlerini ve düşük sodyumlu olanlarını alın. Tüm konserve sebzeleri pişirmeden önce soğuk suyun altına tutmak, sodyum içeriğini biraz olsun düşürebilir.
 
Efsane: Hindi Pastırması Normal Olanından daha Az Yağ ve Sodyum İçerir.
 
Gerçek: Hindi eti dana etine göre daha yağsız olsa da, hindiye pastırma tadı vermek için neler eklendiği konusunda dikkatli olmalısınız. Tipik olarak yağ, tuz ve bazı durumlarda kalori, eğer yüksek değilse aynıdır. Sodyum ve yağ oranı düşük, iyi marka hindi pastırmalarını bulmak için marketinizde ufak bir gezintiye çıkmalısınız.


 
Efsane: Kahverengi Yumurtalar Daha Sağlıklıdır.
 
Gerçek: Söz konusu yumurta olduğunda dışındaki rengin, içindeki besin içeriğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kahverengi ve beyaz yumurta bulunan besin içerikleri temelde aynıdır, ancak, kahverengi yumurta genellikle daha pahalıdır. Normal kahverengi yumurtalar yüksek fiyat etiketini hak etmez! Eğer yumurtanın besin değeri yüksek olsun istiyorsanız, paketinin üzerinde ”omega-3 bakımından zengindir” (tavuklara verilen besin omega-3 açısından zengindir) yazan markaları seçin; biraz daha pahalıdır evet, ama bu durumda ödediğiniz miktarın faydalarını gerçek anlamda alırsınız.
 
Efsane: Yarım yağlı Süt, Tam Yağlıdan Daha Düşük Yağ İçeriğine Sahiptir.
 
Gerçek: Bazı şirketler sütün etiketlenme aşaması bu konuda çok büyük bir hata yapar. yarım yağlı süt, tam yağlı süte göre kulağa çok daha az yağ içeriyor gibi geliyor fakat, gerçekte tam yağlı süt kabaca %3 yağ içerirken yarım yağlı çeşit %2 yağ içermektedir. Yani aralarında pek fazla fark yoktur. Az yağlı bir yiyeceğin, porsiyon başına 3 gram yağ içerdiği tanımlanır ve yarım yağlı süt porsiyon başına 49 gram yağ içerir. Benim sizlere önerim, tamamen yağsız süt veya soya sütünü tercih etmenizdir.

Etiketler: , ,