Erkeklerde Göbekte Yağlanma

Çoğu kişinin vermek istediği birkaç ekstra kilosu vardır. Ancak söz konusu göbek yağıysa bu durum biraz daha tehlikelidir.

Çoğu kişinin vermek istediği birkaç ekstra kilosu vardır.Ancak söz konusu göbek yağıysa bu durum biraz daha tehlikelidir. Göbek yağıylailgili problem sadece cildin hemen altında yer alan yağ katmanını değil aynızamanda karnın derin bölgelerinde yer alan ve iç organları saran yağ dokusunuda içermesidir. Genel kilonuzdan bağımsız olarak çok fazla göbek yağıkardiyovasküler hastalıkların, tip 2 şeker hastalığının, kolorektal kanserin veuyku apnesinin görülme ihtimalini artırır.
Kilonuz genellikle yiyerek aldığınız kalorilerin yaktığınızenerjiyle dengelenmesine göre belirlenir. Çok yer ve çok az egzersiz yaparsanızgöbek yağı da dahil olmak üzere fazladan kilo alırsınız. Ancak yaşlanmak dabelli bir rol oynar. Yaşlandıkça kas kaybedersiniz, özellikle de aktifdeğilseniz. Kas kaybı vücudun kalori kullanma miktarını azaltır, bu yüzdensağlıklı bir kiloda kalmak zorlaşır. Bazı erkeklerde kol ve bacaktaki yağhücreleri yağ depolama özelliklerini kaybederler. Bu da fazla yağın karındatoplanmasına sebep olabilir. Genler de kilolu veya obez olma şansınızı etkiler,çünkü yağın nerede depolanacağına karar verirler.

Aşırı alkol almak göbek yapmanıza neden olabilir. Bu "biragöbeği” olarak bilinse de tüm alkollü içecekler aynı etkiyi yapar. Bazıaraştırmalar şarabı istisna olarak göstermektedir. Alkol alıyorsanız makulölçülerde içmeye dikkat edin.
Belinizi ölçerek göbek bölgesinde çok fazla yağlanma olupolmadığını belirleyebilirsiniz. Mezurayı kalça kemiğinin hemen üstünden, çıplakkarnınıza dolayın. Eğer göbeğiniz sarkıyorsa bunu yatarak yapın. Mezura sizisaracak ama cildin için bastırmayacak kadar sıkın. Mezuranın karnın çevresiboyunca aynı hizada olmasına dikkat edin. Nefes verin ve belinizi ölçün amakarnınızı içeri çekmeyin. Erkeklerde 102 cm’den daha geniş olan bel ölçüsügöbek yağının sağlıksız bir miktarda olduğunu belirtir.
Göbekten kurtulmak için yapılabilecek en önemli üç şeysağlıklı bir diyet sürdürmek, porsiyon boyutlarını kontrol altında tutmak vegünlük rutinin içine mutlaka egzersizi katmaktır. Yağın geri gelmesini önlemekiçin istikrarlı ve yavaş yavaş kilo vermek tavsiye edilir. 

Etiketler: , , ,