Gebelikte Hafta Hafta Bebeğinizin Gelişimi


Hamilelik yolculuğunuz yaklaşık 40 hafta sürecek ve her hafta bebeğiniz için ayrı bir dönüm noktası olacak.

6-10. Hafta: Kemikleri oluşup birleşmeye başlamıştır. Omuzlar ve dirsekler oluşmuş ve kollar ileriye doğru uzanmıştır. 8. Hafta da denge ve duymadan sorumlu olan kulak şekillenmeye başlar. Bu dönemin sonunda embriyo 30 mm boyunda ve 3-5 gr ağırlığında olacaktır.
 
10-13. Hafta: Bu haftanın sonunda bebeğin tüm organları, kol ve bacakları tam olarak oluşmuştur. Kalp tamamen fonksiyonel hale gelmiştir. İç kulak ve orta kulak tamamen oluşmuştur. Gözleri kapalıdır ve bu hafta göz rengi belirlenir. Derisi hala ince, şeffaf ve amniyon sıvısını geçirgendir. Bu dönemin sonunda boyu 80 mm ağrılığı 25 gr’dır ve hızlı büyüme dönemi başlar.

 

13 – 17. Hafta: Bebeğinizin gelişimindeki en önemli adım beyin, sinirler ve kaslar arasındaki bağlantıların tamamlanmış olmasıdır. Parmaklar, kollar ve bacaklar bükülüp açılabilir. Amniyotik sıvının bir yastık görevini görmesinden dolayı bebeğinizin hareketlerini hissedemeyebilirsiniz. 16. Haftanın sonunda bebeğinizin boyu 13 cm ağırlığı 150 gr’dır.
 
17- 21. Hafta: Bebeğinizin cinsel organı tamamen gelişmiştir. Kız veya erkek olduğu kolayca ayırt edilebilir. Rahim dışından gelen ışık ve sesi fark eder yüksek seslere tepki verebilir. Cildi vernix ile kaplanmaya başlar. Diş etlerinin içinde süt dişleri oluşmaya başlar. Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu 17 cm ağırlığı da 350 gr’dır
 
21-26. Hafta: Tanıdık sesleri ayırt etmeye başlar. İki belirgin deri tabakası dermis ve epidermis oluşur. Genetik olarak belirlenen ve ileride parmak izi oluşumunu sağlayan epidermal deri parmak uçları, avuç içleri ve ayak parmakları, ayak tabanlarında görülür. Elleriyle kavramaya ve dudaklarına değdiğinde parmağını emmeye başlar. Bu dönem uyuma ve uyanma döngüsü oluşur ve bu sizin rutininize uygun olmayabilir. Boyu 25 cm ağırlığı da 1 kgr ulaşmıştır.
 
26 – 30. Hafta: Optik sinirler çalışma başlar ve ışığa yanıt verir. Beyindeki girinti ve kıvrımlar gelişir. Kapalı olan göz kapaklarını açmaya başlar. Cilt altı yağ dokusu oluşmaya başlamıştır. Işık, ses, tat ve koku değişikliklerine daha duyarlı hale gelir. Bebeğinizin boyu 28 cm’dir. Ağırlığı ortalama 1200 gr’dır. Saçları uzamaya, kaşları ve kirpikleri sıklaşmaya başlamıştır.
 
30 – 35.Hafta: Bebeğiniz büyümeye devam eder. En büyük gelişme kilosundadır. Deri altı yağ tabası artar. Artık yenidoğan bebek görünümünü almıştır. Vücut ısısını ayarlayabilmektedir, beyin ve sinir sistemi tamamen gelişmiştir. Emme ve yutma refleksini koordine edebilir.  El tırnakları uzamıştır. Beş duyusu tamamen işlevseldir, müziğin ritmine tepki verebilir ve müzik türleri arasında tercih yapabilir.
 
35-40.Hafta: Rahim içine gelen ışığa doğru dönerek takip edebilir. Bebeğiniz baş aşağı doğum pozisyonu almış bir şekilde doğumu beklemektedir. Kilo almış ve hatları yuvarlaklaşmıştır. Akciğerleri tamamen gelişmiştir. Doğumdan sonra nefes almasını sağlamak amacıyla akciğerlerde sürfaktan salgılanmaya devam etmektedir. Kalp atışları 110­-150 arasındadır. Bağırsakları mekonyumla doludur.
 
40-42. Hafta: Bazı bebekler doğum için birkaç hafta daha beklemek isterler. Bebeğinizin kafa tasındaki kemikler henüz birleşmemiştir. Böylece doğum sırasında doğum kanalından kolaylıkla çıkabilir.  Artık rahim dışarısında vücut sıcaklığını korumak için derisinin altında yeterince yağ dokusuna sahiptir. Plasenta yaşamının ilk altı ayında enfeksiyonlarla savaşması için gerekli olan antikorları sağlamaya devam etmektedir. Bu haftalarda doğduğunda cildinin kuru, çatlamış, dökülüyor gibi gözükmesi veya kırışık olması tamamen normaldir. Bunun nedeni, koruyucu verniksin beklenen doğum tarihinin gelip geçmesinden dolayı haftalar önce dökülmüş olmasıdır. Ayrıca daha uzun tırnaklara, muhtemelen daha uzun saçları ve lanugo adı verilen tüylerden az miktarda veya hiç olmayacaktır.
 
Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle.

Etiketler: , , , , ,