Hafta Sonu Kilo Verme Taktiği: Suçluluk Duymaktan Vazgeçin!Herkes ara sıra kendini bir parça çikolata ile şımartabilir. Hatta kilo vermeye çalışırken buna izin verebilirsiniz, aksi takdirde fazla sıkı bir diyet sizi başarısızlığa sürükleyebilir.

Yaygın inancın aksine yiyecek seçimlerinizden ötürü kötü hissetmek ya da utanç duymak, sağlıklı yaşama geçme yolunda size yardımcı olmaz.

Sağlık psikoloğu ve Stanford’da öğretim görevlisi Kelly McGonigal açıklıyor “Eğer kendinizi eleştirmeye odaklanırsanız, her şeyi daha da zorlaştırırsınız. Bunun yerine ne yapmak isteğinize yönelin. Bir şeye hayır diyebilmek öz denetimin en zor formudur. ‘Yapacağım’ diyerek yorulduğunuzda bile yarışa devam ettiğinizi gösterirsiniz.” 


Bir araştırmada psikologlar öz-merhametin yeme alışkanlıkları üzerine etkisini araştırdı. Araştırmacılar hamur işi yedikten sonra kendi kendini olumlu mesajlarla motive eden kadınların, herkesin zaman zaman yoldan çıkabileceğini kabul etmeyenlere oranla daha az şeker yediğini ortaya koydu.

En önemli şey hafta sonu yaptığınız ufak bir kaçamağın devam eden başarınızı etkilemesine izin vermemek. Hata yaptıktan sonra bile kendinize karşı anlayışlı olmak hedeflerinize ulaşmanın daha doğru bir yöntemi. Sadece Pazartesi ilk iş spor salonuna koşmayı ihmal etmeyin!

Etiketler: ,