Hafıza Sorunlarını Aşmak

Öyle bir çağdayız ki, bilgiler ışık hızıyla değişiyor. Hatta o kadar ki bu bombardıman yüzünden birçoğumuz ‘hafıza yetersizliği’ içinde kıvranır olduk.
Bunu biz değil, araştırmalar söylüyor. Amerikan Newsweek dergisinde geçtiğimiz günlerde yer alan bir araştırmaya göre, milyonlarca Amerikalı hafızasını güçlendirmek konusunda paniğe kapılmış durumda… İlaçlar, hormon ve vitamin takviyeleri, hafızayı güçlendirecek kitaplar ve oyunlar kapış kapış satılıyor.
İnsanlar, daha güçlü bir hafızaya sahip olmak için çabalarken, bilim adamları, nörologlar, psikologlar ve biyologlar da bu konuda elele vermiş durumda. Bu güne kadar açıklanamayan ‘hafıza sırları’nı gözler önüne sermek için çaba harcıyorlar.  Hafızayı zinde tutmak için;

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİZ
Travmanın sebep olduğu hafıza kaybı, zamanla kendiliğinden düzeliyor. Buna takviye olarak beyni besleyici, beynin kanlanmasını sağlayan ilaçların olduğunu da anlatan Cynthia R. Green, Ph.D., hafıza egzersizleri yapmak, bulmaca çözmek, gazete okumak, aktivitelere katılmak gibi faaliyetlerin de iyi geleceği tavsiyesinde bulunuyor. Unutkanlığın önüne geçmek için ise ajanda tutmak gibi yardımcı yöntemlerle de önlem alınabileceğini söylüyor.

Etiketler: , , ,