"İnce" Kadınların 11 Sırrı

Bazı kadınların çaba sarfetmeden ince kalabildiğini fark etmişsinizdir. Peki onları sırrı ne?

Fakat aslında çoğunlukla ince kadınların yaşam tarzlarındaki ufak şeyler, sağlıklı bir kiloda kalmalarına yardım eder. Bu küçük detaylar çok şey demek anlamına geldiği için bu 11 ipucuna dikkat edin.

İyi yemek, kötü yemek diye düşünmeyin
Yediklerinizdeki iyi ya da kötü etiketleri eğer çok fazla ‘yanlış’ çeşitlerden yerseniz size hata yaptığınızı hissettirir. Ve eğer bir-iki bisküvi yemek gibi bir hata yaptıysanız,bütün paketi bitirmeye meyillisinizdir. Daha önce sakıncalı olarak gördüğünüz yiyeceklerden her gün küçük miktarlarda yemeyi deneyin. Bir kez bu yiyecekler üzerindeki hakimiyetinizi kurduğunuzda, onların sizin üstünüzdeki etkisi azalır ve yemek için dayanılmaz bir istek duymamaya başlarsınız.


Meyvelenin
Journal of the American Dietetic Association (Amerikan Diyet Derneği’nin dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre ince kadınlar, ortalamada fazla kilolulara nazaran günde bir ya da daha fazla porsiyon meyve yiyor. Yemekten önce bütün bir meyve yemeye çalışın (suyunu değil), yediğiniz kalorileri azaltmanın harika bir yöntemidir. Masanızda bir meyve bulundurmak sizi abur cubur makinesinden uzak tutar.

Yiyecekleri duygusal destek olarak kullanmaktan vazgeçin
Doğal ince insanlar, sorunları yemeğe sığınarak değil konuşarak çözmeye çalışır. Ve arkadaşlık, kendine vakit ayırmak ya da kitap okumak, müzik dinlemek gibi hobilerle rahatlarlar. Rahatlamak için yeme alışkanlığından yiyecek günlüğü tutarak kurtulmayı deneyebilirsiniz. Sizi hangi olayla ve duyguların yemeğe ittiğini keşfederseniz, aynı durumla karşılaştığınızda dikkatinizi dağıtacak aktiviteler bulun ve yazıp buzdolabınıza asın.

Açlık ve iştahı ayırt edin
Doğal ince insanlar sadece açlık hissettiklerinde yemeğe meyillidir. İştah sıkılmak ya da TV’de yiyecek reklamı izlemek gibi birçok uyarıcı tarafından tetiklenebilir, ancak bu aşermelerle gerçek açlık arasındaki fark aşermenin geçmesidir. Eğer gerçekten aç olup olmadığınızı bilemiyorsanız kendinize 20 dakika verin. Halen midenizde spazm hissediyorsanız ir şeyler yiyin, aksi takdirde zaten aşerme dugusunun geçmiş olması gerekir.

Rutine bağlı kalın
Çeşitli gıdalardan oluşan diyet iyidir fakat aynı öğünde çok fazla tatla tat alma reseptörlerini uyarmanın sizi fazla yemeğe iteceğini biliyor musunuz? Tabağınızı farklı lezzet ve renklerle doldurduğunuzda sıkılmazsınız ve daha uzun süre yemek yersiniz. Farklı yiyecek yelpazenizi daraltmayı deneyin, kendinizi sıkıcı yemeklere mahkum etmeden limitsiz yeme isteğinden uzak durun.

İnceymişsiniz gibi alışveriş yapın
İnce kalmayı hedefleyenler süpermarket yağmasına engel olmak için plansız alışverişten kaçınır. Önce ihtiyaç listenizi yapın, anlık yiyecek seçimleri genelde kalorili olanlardan yanadır. Listenize bağlı kalın, alışverişe aç gitmeyin.

Şeker alışkanlıklarınızdan vazgeçmeye çalışın
Kahve ve çayınızı şekerli içiyorsanız, asla şekersiz içemeyeceğinizi düşünebilirsiniz ama tat alma reseptörlerinize alışmaları için bir şans verin. Kendinizi her bardakta 15 kaloriden kurtarırsınız (eğer iki şekerli içiyorsanız 30 kalori). Aynı şey kahvaltılık mısır gevreği için de geçerli. Bu mısır gevreklerinin çoğunda şeker vardır dolayısıyla fazladan şeker ilave etmeden de gayet lezzetliler.

Bolca su için 
Açlık hissediyorsanız en son istediğiniz şey bir bardak sudur ama denerseniz işe yaradığını görürüsünüz. Ofisteki uzun bir günün ardından ya da yoğun bir alışveriş koşuşturmacasının ardından yemek öncesi dolaptaki atıştırmalıklara saldırmak için baştan çıkmayın. Belki de hissettiğiniz kramplar açlık değil susuzluğun göstergesidir. Suyun tadı yavan geliyorsa içine az şekerli likör katabilirsiniz ya da sıcak suya limon sıkabilirsiniz. Suyu yüksek kalorili gazlı içeceklerin yerine de kullanabilirsiniz. Hem susuzluğunuzu giderir hem de dişleriniz ve cildiniz için daha faydalıdır.

Aktif olun
Hafatada üç gün spora gidiyor da olsanız bu uyanık saatlerinizin sadece üçte birini aktif geçirdiğiniz anlamına gelir. İnce insanların en iyi sakladıkları sırlarından biri uyanık saatlerinin yaklaşık % 97’sini hareket halinde geçirmeleridir. Doğal olarak ‘kurtlu’ bir insan değilseniz, bilinçli olarak bir aktivite planı yapabilir ve hatta basit hareketler ekleyebilirsiniz: Asansör yerine merdivenleri kullanmak, telefonla konuşurken oturmak yerine ayakta durmak, iş arkadaşınıza e-posta yollamak yerine masasına gidip konuşmak gibi.

Atlamayın
Şaşırtıcı gelebilir ama öğün atlayan insanlar, yiyecekle ilişkisi sağlıklı olanlar ve üç öğün tüketenlere nazaran kilo almaya daha meyillidir. “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” çok sık duyduğumuz bir cümledir. 2003’teki bir çalışma gösteriyor ki besleyici bir kahvaltı edenler, kahvaltı etmeyenlere oranla obeziteden üç kat daha uzak. Bunun nedenlerinden biri yemek yemenin enerjiyi ne kadar çabuk yakacağınızı düzenleyen kan şekerini dengelemesi. Aynı zamand akahvaltı sizi saat 11:00’de yeme isteği duyacağınız bisküviden uzak tutacaktır.

Tuzluğu uzaklaştırın
Londra’daki St George’s Üniversitesi’ndeki araştırmacılar fazla tuz tüketiminin şekerli içeceklerden daha zararlı olduğunu buldu. Tuz kullanmayı bırakmak yılda 525 çay kaşığı şekerden ve 10.000 kaloriden kurtulmak anlamına geliyor.

Etiketler: , , ,