İştahla Mücadele Etmenin 5 Yolu

Jillian Michaels’tan iştahla mücadele etmek ve tokluk hissinizi artırmak için 5 ipucu.

Soru: Benim iştahım çok fazla. Bu duygusal ya da zihinsel bir açlık değil. (Greyfurt diyeti de dâhil) bulabildiğim her zımbırtıyı denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Eğer iştah kontrolüne dair önerileriniz varsa lütfen bizimle paylaşın!   

Jillian Michaels – Cevap: Yalnızca greyfurt yemek gibi olağanüstü şeyler yapmaya çalışmaktan vazgeçin –bunlar hiçbir zaman işe yaramaz. Metabolizmanıza uygun kombinasyonu yemediğiniz için doyma hissi yaşamıyor olmanız olası.


Örneğin eğer hızlı asit üreten bir metabolizmanız varsa ve kahvaltıda meyve, öğle yemeğinde salata yerseniz sürekli açlık hissedersiniz. Kahvaltıda sahanda yumurta ve iki parça nitratsız hindi jambon yemeyi deneyin –sabahları daha farklı hissedeceksiniz. Kitaplarım Winning by Losing (Kazanmak ve Kaybetmek), Master Your Metabolism (Metabolizmanıza Hâkim Olun) ve Making The Cut (Başarmak) metabolizma tipinize uygun yemenin inceliklerini anlatıyor. Ancak şimdi tokluk hissini artırmanız için birkaç ipucu paylaşacağım.

1. Midenizi doldurmak için düşük kalorili ve lifli besinlerden bol miktarda yiyin. Örneğin ben salatama iki göbek marul katıyorum. Akşam yemeğinde üç çeşit sebzeli meze/atıştırmalık yiyorum –haşlanmış kabak, ızgara patlıcan ve karnıbahar püresi.

2. TONLARCA SU İÇİN. Açlıktan ölecek gibi hissettiğinizde bir litre suyu dikin ve açlığınızın biraz yatıştırıp yatıştırmadığına bakın.

3. Uyuyun! Her ne kadar doktorlar hormonların uykudan etkilendiğini bilse de yakın zaman dek iştah listede yoktu. Araştırmalar iştahı düzenleyen her iki hormonun, leptin ve grelinin, uyku sürenizden doğrudan etkilendiğini ortaya koydu. Uykusuz bir gecenin ardından ne yerseniz yiyin tok ya da tatmin olmadığınızı hiç hissettiniz mi? Bunun sebebi leptin ve grelin hormonlarının açlık ve tokluk hislerini bir çeşit dengeler sistemi içerisinde düzenlemesi. Grelin sindirim yolunda üretilir ve açlığı tetiklerken leptin yağ hücrelerinde üretilir ve doyduğunuzda beyne bir sinyal gönderir. Az uyuduğunuzda leptin seviyesi azalırken grelin seviyesi artar.

8 saati tamamlamak için bir başka neden: Uykusuzluk bel bölgesinin yağlanmasından sorumlu olan fena bir stres hormonu olan kortizolün üretimini tetikleyebilir. Gördüğünüz gibi ne açıdan yaklaşırsanız yaklaşın uykusuzluk aşırı yemek ve kilo almak için uygun ortamı oluşturur.

4. Çok yemenizin duygu durumunuzla ilgilisi olmadığından emin misiniz? Çok acıktığınız ya da en azından çok acıktığınızı düşündüğünüz bir dahaki sefere buzdolabına yönelmeden önce durun ve kendinize şu soruları sorun: En son ne zaman yemek yedim? 3-4 saatten fazla oldu mu? (Bu, yemek yemeden geçirebileceğimiz makul bir süredir.) Karnım gurulduyor mu? Başım dönüyor mu? Eğer bu sorulara verdiğiniz yanıt hayırsa hiç de aç değilsiniz demektir; duygu durumunuz sizi yemeye teşvik ediyor. Bir yürüyüşe çıkmanın ya da yemekle ilgisi olmayan bir başka uğraş bulmanın tam zamanı.

Duygu durumuna bağlı yemek yemenin önüne geçmenin en iyi yolu kendinizi rahatlatmanın yemek ile bağlantılı olmayan yöntemlerini bulmak. Kilo yapan yemekleri etrafınızda barındırmayın. Bir hobi edinin ve sıkıntıdan kurtulmak için yemek yemekten vazgeçin –şahsen ben buzdolabına yönelmek yerine internete girip iTunes’dan yeni bir egzersiz playlist’i indiriyorum.


5- Panik yapmayın. Kilo verebilirsiniz ve vereceksiniz. Size izin verilenden daha fazla kalori tüketseniz dahi zayıflayabilirsiniz –biraz daha fazla zaman alabilir. İşin sırrı egzersiz: daha fazla ve daha sık egzersiz yapmak kötü bir gün geçirdiğinizde aldığınız o fazladan kalorileri yakmanıza yardım edecek. Bir gün fazla yersem ertesi gün fazla egzersiz yapıyorum.

Etiketler: , , ,