Kadınlarda Kalp Rahatsızlıklarını Önlemenin 7 Yolu

Kalbiniz oldukça etkileyici ve yetenekli bir organ: Siz bu paragrafları okurken o 6 litre kanı ekvatorun iki katı uzunluktaki damarlarınıza pompalayacak. Buna rağmen, çoğu kadın kalbini yeterince korumuyor.

Kalp hastalığı kadınların en önde gelen ölüm sebebi. Amerikalı cerrah Dr. Richard Carmona, “genç insanları etkileyebilir ve etkiliyor” diyor. Başka bir deyişle, sağlıklı yaşam için aşağıda verdiğimiz ipuçları gençleri de ilgilendiriyor.
 
1- Daha çok sevişin
New York Üniversitesi Langone Top Merkezi’nden Dr. Andrew Scheinfeld, haftada en az iki kez birlikteliğin kan basıncını ve stresi azaltarak kalp rahatsızlığı riskini azalttığını belirtiyor. Araştırmacılar, yalnızca uyarılmanın dahi DHEA gibi hormonların salgılanmasına sebep olduğunu, bunu da dolaşım sisteminizi iyileştirip kalp performansınızı artırabileceğini düşünüyor.


Partneriniz olmasa da üzülmeyin. Scheinfeld, “Hastalarımı meseleyi kendi ellerine almaları için cesaretlendiriyorum” diyor ve bilim de O’nu destekliyor. Araştırmalar daha sık cinsel birliktelik ve tatmin yaşayan kadınların kalp hastalığına daha dayanıklı olduğunu gösteriyor.
 
2- Akşam Yemeğinde Şarap İçin
Ölçülü olduğu sürece hafif bir akşam sefası kalbinize faydalı olabilir. Akşamları 1 bardak şarap içmek kalp hastalığından ölme riskinizi %25 azaltabilir.
 
3- Tuz Kullanmayın
Kansas Üniversite Hastanesi’nden kardialog Dr. Ashley Simmons tuzdan kaçınmak gerektiğini belirtiyor. Vücudunuz kana fazladan su katıp kan hacminde artışa ve kalbinizin fazla çalışmasına neden olarak sodyum alımının etkilerini yok ediyor.
 
4- Uykusuz Kalmayın
Uykusuzuluk yüksek kan basıncının yükselmesine neden olur. 24-32 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık %20’sinde bu sorun var. Epidemiology dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre semptomları az sayıda olan bu rahatsızlık en nihayetinde kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. Kentucky Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uyku tıbbı profesörü Dr. Barbara Phillips, geceleri 7-8 saat uyumaya çalışmanızı öneriyor.
 
5- Hareket Edin
Dakikadan dakikaya kalbiniz bacak kaslarınızın bir koşu esnasında çalıştığının iki katı emek harcıyor. Ve çalışmasına devam etmesi için egzersize ihtiyacı var. American Heart Association (Amerikan Kalp Derneği) haftada en az 150 dakika orta güçlükte bir egzersiz ya da 75 dakika zor bir egzersiz, artı haftada en az iki defa güç egzersizi öneriyor. Ancak egzersizle ilgili en önemli mesele, alışkanlık haline getirmek. Pritikin Longevity Center & Spa’da fitness direktörü Scott Danberg “süresi sıklığı kadar önemli değil” diyor.
 
6- Zihninizi Dinlendirin
Ohio State University’de kadınların kardiyovasküler sağlığı bölümü direktörü Dr. Martha Gulati stres ve kalp rahatsızlığının başa baş gittiğini belirtiyor. Sürekli yorulursanız (bir stres hormonu olan) kortizolün seviyesinin yükselmesi hızlı kalp atışına ve yüksek kan basıncına neden olur ve bu ikisi bir arada ölümcüldür. Aşırı düzeyde kortizol aynı zamanda daar çeperlerine zarar verir ve kanın organlara yeterli besini ulaştırmasını engeller.
 
Yakın zamanda yapılan bir araştırma üç ay boyunca iki haftada bir yoga yapmanın kortizol ve düzensiz kalp atışını düzenlemeye yardım edebileceğini gösterdi. Lisanslı yoga terapisti Lauren Maher, son derece rahatlatıcı kedi-inek pozisyonuyla başlanmasını öneriyor. Ellerinizi ve dizlerini yere koyun. Sırtınızı bir kemer oluşturacak şekilde tavana doğru bükerken yavaşça nefes alın, karnınız yere yaklaşacak şekilde bükerken de yavaşça nefes verin. 3 dakika boyunca tekrarlayın.
 
7- Her Gün Diş İpi Kullanın
Dişetiği hastalığı yalnızca nefesinizi ve gülüşünüzü etkilemez. Kalbinize de çok zararlıdır. Eğer dişleriniz arasında bakteri yetiştiriyorsanız, bağışıklık sisteminiz kronik olarak alarm halindedir. Bu kalbiniz dahil, hayati organlarınızı da etkileyebilecek inflamasyon (iltahaplanma) denen durumdur. Academy of General Dentistry’ye (Genel Diş Hekimliği Akademisi) göre eğer bir kadının diş eti rahatsızlığı varsa kal krizi geçirme riski iki katına çıkabilir.
 

Diş ipi kullanmak, ağızdaki zararlı bakterileri gidermenin en iyi yoludur. Hekimler, her gece dişlerinizi fırçalamadan önce diş ipi kullanmanızı öneriyor.

Etiketler: ,