Kafeinin Ne Kadarı Çok Fazla?

Kafeinin işe yaradığı durumlar olduğu gibi yol açtığı problemler de mevcuttur.

Kafeinin işe yaradığı durumlar olduğu gibi yol açtığıproblemler de mevcuttur. Sabahları uyanmak için kafeine başvurmak sıkça tercihedilen bir yöntemdir. Kafein merkezi sinir sistemini canlandırır, yorgunluğuazaltır, uyanık olmayı sağlar, konsantrasyonu geliştirir.
Çoğu yetişkin için kafeinin ortalama dozu (200 – 300miligram) veya günde 2 – 4 fincan filtre kahve zararlı değildir. Fakat reflügibi bazı durumlar kafein tüketiminizi sınırlandırmanızı veya durdurmayıgerektirebilir. Normal kafein tüketimi zararlı olmasa da aşırısı hoş olmayanetkilere sebep olur. Günde 500 – 600 miligramdan fazla kafein almak uykusuzluğa(insomnia), gerginliğe, huzursuzluğa, asabiyete, mide problemlerine, kalbinhızlı atmasına ve kas titremesine yol açabilir.

Bazı kişiler kafeine diğerlerinden daha hassastır. Eğerkafeinin etkilerini ciddi bir şekilde hissediyorsanız günde 1 ya da 2 bardakbile azaltmak huzursuzluk ve uykusuzluk gibi problemleri giderebilir. Ne kadarkafein tüketmeye alışkın olduğunuz kafeine verdiğiniz tepkinin belirlenmesindeyardımcı olabilir. Düzenli olarak kafein almayan kişiler olumsuz etkilerinedaha açık olabilirler. Diğer faktörler arasında vücut kütlesi, yaş, ilaçkullanımı ve endişe bozukluğu gibi tıbbi durumlar yer alır. Araştırmalardaerkeklerin kafeine karşı kadınlardan daha hassas olduğu görülmüştür.
Cipro ve Noroxin gibi bazı antibiyotikler kafein sindiriminemüdahale edebilirler. Bu da kafeinin vücutta kalma süresini uzatır veetkilerini güçlendirir. Teofilin adlı ilaç vücutta kafeine benzer etkileryaratır. Kullanılırken kafein alınması bu etkileri aşırı hale getirebilir.Ekinezya bitkisi de kafeinin kandaki yoğunluğunu artırabilir.
Kafein alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekiyorsaatabileceğiniz bazı adımlar vardır. Yediğiniz ve içtiğiniz ürünlere dikkatederek ne kadar kafein aldığınızı kontrol edin. Kafein alımını yavaş yavaşazaltmanız tavsiye edilir. Yoksa vücut kafeinin bir anda yok olmasına tepkiverebilir. Çoğu içeceği artık kafeinsiz alma seçeneği mevcuttur, bunları tercihedebilirsiniz. Demlenme süresini kısaltarak veya bitki çayları içerek de kafeinalımı azaltılabilr.

Etiketler: ,