Kağıt Kesiği Nasıl Tedavi Edilir?

Kağıt kesikleri küçük olmalarına rağmen, genelde meydana geldikleri anda hissedilirler ve küçük sayıldıkları için onları tedavi edecek uygun ilk yardım işlemleri vardır.

Kağıt kesikleri ve başka ufak kesikler evde, işyerinde veya başka bir yerde meydana gelebilir. Kağıt kesikleri küçük olmalarına rağmen, genelde meydana geldikleri anda hissedilirler ve küçük sayıldıkları için onları tedavi edecek uygun ilk yardım işlemleri vardır. Kağıt kesikleri, diğer küçük kesikler gibi, doğru tedavi edilmezde mikrop kapabilir.

Kağıt kesiklerini tedavi etmenin en iyi yolu, kesiği temizleyip enfeksiyon önlemlerini almaktır. Enfeksiyonu önlemenin ilk adımı, etkilenen bölgeyi mümkün olduğunca çabuk şekilde sabun ve suyla yıkamaktır. Çoğu kağıt kesiği elleri etkilediğinden elleri iyice yıkamak önemlidir çünkü eller birçok mikrop taşır. Etkilenen bölgeyi yıkadığınızda bölgeyi temiz bir havlu veya kağıt havluyla kurulayın.


Kağıt kesiklerini tedavi etmeniz için yapmanız gereken ikinci şey, kesik iyileşirken bakterilerin girmesini engellemektir. Kağıt kesikleri genelde çabuk iyileşir ama bakterilerin girme ihtimali kısa süreliğine yine de vardır. İnce bir tabaka topikal antibiyotik krem veya merhem sürmek enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacak ve kesiğin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Kesiğe bant yapıştırmak da iyi bir fikirdir.

Kağıt kesiklerini antibiyotik merhemle tedavi edemezseniz etkilenen bölge iyice temizlenip kuruduğunda ince bir tabaka vazelin sürebilirsiniz. Bu, nemi ve bakterileri dışarıda tutan koruyucu bir tabaka sağlayacaktır. Ama etkilenen bölgeyi su ve sabunla yıkayıp mümkün olduğunca çabuk antibiyotik krem, hatta hidrojen peroksit sürmelisiniz.

Küçük olsalar bile, kağıt kesikleri ve diğer küçük kesikleri tedavi etmek yine de önemlidir. Kağıt kesiklerinden kaynaklanan enfeksiyon genelde küçüktür ve kendi kendine iyileştir ama sonunda ağrılı olabilir. Kağıt kesiklerinin mikrop kapmasını beklemektense meydana geldiği anda tedavi ederseniz enfeksiyonu önleyebilirsiniz. Bir kağıt kesiği veya başka bir ufak kesik gitgide kötüleşiyorsa, ağrılı hale geliyorsa veya birkaç günde iyileşmiyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Etiketler: , ,