Kalp Krizi Riskini Önleyen Diyet


Dr. Caldwell Esselstyn Jr. Amerika’nın yediklerini değiştirmek için doktor olmadı; o bir genel cerrah. Kanser araştırmaları yaparken dünyadaki bazı kültürlerin kalp hastalıklarından etkilenmediğini keşfetti.

Esselstyn, bundan sonra odak noktasını cerrahiden beslenmeye çevirdi. 20 yıldır Amerikalıları Papua Yeni Gine dağlarında yaşayanlar, Çin köylüleri, Orta Afrikalılar ve Meksika’da yaşayan Tarahumara halkı gibi beslenmesi için çalışıyor. 

Esselstyn’a göre vegan diyeti uygularsanız, ailenizin sağlık geçmişi ne olursa olsun kalp krizi riskinden arınırsınız. Ancak etsiz, yumurtasız, peynirsiz ve yağsız bu diyeti uygulamak da biraz zor.


Bill Clinton’ın yeni vegan diyeti

Esselstyn “Kalp Hastalığını Önlemek ve Geri Çevirmek -Bilimsel Olarak Kanıtlanmış, Devrim Niteliğinde Besin Destekli Tedavi” adlı kitabı yazdı ve dünyanın birçok yerinde konuşmalar yapıyor. Aynı zamanda“Bıçak Yerine Çatal” adlı belgeseli hazırlıyor.

Esselstyn’ın tedavisi, sadece diyetin kalp hastalıklarını önlemenin tek faktörü olabileceğiyönündeki geleneksel düşüncenin aksini savunuyor. Diğer faktörler fiziksel aktivite, kolestrol, tansiyon ve kilo. 

Elbette et, süt ve yumurta firmaları protein yönünden zengin gıdalaırn faydalarını vurguluyor. Doktorun bitkisel diyeti çoğu yemekte et sunulan kültürlere de ters düşüyor.

Bu radikal diyetin faydalarını gören doktorlar bile hastalarına önermeye çekiniyor. Çünkü bu diyeti uygulayabilmek gerçekten zor bir mücadele Çoğu insanın hayatında bu değişikliği yapmak istememesi sebebiyle adım adım ilerlemek daha mantıklı görülüyor.

Esselstyn Cleveland Clinic Wellness Institute’da beş saatlik bir seminerle bitkisel beslenmenin bilimsel yönünü anlatıyor, eşi ise bitkilerle yapılacak ve tipik aile sofralarında bulunmayan tarifler veriyor.

Esselstyn 1985’te başladığı çalışmalarda diyetinin ‘ameliyat olamayacak kadar hasta’ kişilerde bile işe yaradığını ifade ediyor. Bugün 78 yaşında olan Anthony Yen, bypass ameliyatından sonra 1987’de bu diyet programına girerek hayatının kurtulduğunu ifade ediyor.

Doktora göre bu diyete başlamak için kalp rahatsızlığının ortaya çıkmasını beklememelisiniz, çünkü çoğu kalp krizi insanı uyarmadan vurur ve sonucu ölümcül olabilir. 

Etiketler: , ,