Kudret Narı Çayının Faydaları ve Hazırlanması


Tropikal bir bitki olan ve Asya, Karayip, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde yetişen kudret narı kabakgiller familyasındandır. 
Yıllık bir bitki olan kudret narı tırmanıcı, asmaya benzer bir bitkidir ve Temmuz ya da Ağustos aylarında narin, sarı renkli çiçekler açar. Bitkini tüm dallarından sarkan, salatalığa benzeyen ve tadı acı olan meyvesi Eylül veya Ekim aylarında çıkar. Kudret narının tohumu, yaprakları ve meyvesi çeşitli hastalıkların tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.


Kudret Narı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kudret çayını hazırlamak için bitkinin kurutulmuş yapraklarına ihtiyacınız olacak. Kurutulmuş kudret narı yapraklarını hazır olarak aktardan alabilir ya da taze yaprakları bir kaç gün açık ve kuru bir yere sererek kurutabilirsiniz. Çayın içine taze kudret narı meyvesinden bir kaç ince dilim atabilir ya da yine kurutulmuş meyveyi küçük parçalar halinde demliğe atabilirsiniz.
Bir bardak kudret narı çayı hazırlamak için 2-3 çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da 2 yemek kaşığı taze kudret narı yaprağını ince dilimler halinde kullanabilirsiniz. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz. Çayın tadı acıdan çok ekşi olabilir. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz.

Etiketler: , ,