Meme Kontrolü Yapma Yöntemi

Her bir meme, ortalama 15-20 tane meme lobundan oluşur. Meme lobları küçük üzüm salkımlarına benzetilebilir. Üzüm taneleri süt yapan bezelerdir. Üzümün sapları da bu sütü taşıyan kanallardır.

Nasıl ki üzümde küçük kanallar birleşerek büyük kanalları ve en sonunda bir sapı oluştururlarsa, meme lobları da aynı şekildedir ve ana kanallar meme başına açılırlar. Bu üzüm tanelerinin ve saplarının arasındaki boşlukları da kan ve lenf damarları, yağ ve bağ dokusu doldurur. Meme dokusunun arkasında da göğüs kasları bulunur.
 
Meme muayenesini öğrenmek ve bilmek çok önemlidir. Çünkü 20 yaşından sonra her kadının memesini muayene etmeye başlaması gerekir. Meme dokusu her kadında bir miktar farklılık gösterir. Kadın meme dokusunu tanırsa, memede herhangi bir şey olduğu zaman daha kolay yakalaması mümkün olur.


 
Meme muayenesi yöntemi
 
Meme muayenesine meme başından başlanır. Muayene sırasında parmak uçları kullanılır. Meme dokusu parmak uçlarıyla göğüs kafesinin arasına sıkıştırılarak muayene edilir. Hiçbir zaman meme sıkıştırılarak meme muayenesi yapılmaz. Parmak uçlarıyla dairesel hareketler yapılarak meme dokusu sıkıştırılıp içeride herhangi bir şişkinlik, sertlik aranır. Bu arada herhangi bir bölgede hassasiyet ya da ağrı olması da önemlidir. Bu şekilde meme çepeçevre bütünüyle muayene edilmelidir.
 
Meme muayenesini bitirdikten sonra mutlaka koltukaltlarını da muayene etmek gerekir.  Koltukaltı, kolun hemen altındaki boşluktur. Yine parmak uçlarıyla koltukaltları da içeride bir kitle, sertlik ya da hassasiyet olup olmadığı açısından muayene edilmelidir.
 
Muayene için en uygun zaman, adetin 10. günüdür. Yani adetin başladığı gün 1. gün olarak kabul edilirse, 10. gün memelerin en rahat, en doğal hale geldiği gündür. Dolayısıyla da muayenenin de bu dönemde yapılması gerekir.
 
Radyolojik kontroller
Bir de memenin standart radyolojik kontrolleri vardır. Normalde herhangi bir sorunu olmayan, herhangi bir risk taşımayan kadınlar kontrollere 35 yaşında başlamalıdır. Bir mamografi ve bir ultrasonografi yapılır. Eğer burada bir soruna rastlanmıyorsa, 40 yaşına kadar yeniden tetkik etmeye gerek kalmaz.
 
40 yaşından sonra her kadının standart olarak 18 ayda bir mutlaka mamografi yapması gerekir. Mümkünse bu ultrasonla da desteklenmelidir. Çünkü ultrasonun, mamografide görülmeyen bazı patolojileri görme özelliği vardır.

Etiketler: , , ,