Metabolizmayı Hızlandıran ve Kilo Verdiren 10 Yiyecek

Dr. Mehmet Öz’den metabolizmanızı hızlandıracak ve bel çevrenizi inceltecek 10 süper yiyecek!

Kuru Fasulye
 
Sizi tok tutar ve içindeki dayanıklı nişasta sayesinde aldığınız kalorinin yarısı vücut tarafından kullanılmadan dışarı atılır. Kan şekerini düşürürler ve butyrate üretirler. Çalışmalar göstermiştir ki, butyrate, hücrelerdeki mitokondrik fonksiyonu artırır ve bu da yağın azalmasına neden olur. Gaz ile ilgili endişeleriniz varsa, dert etmeyin, çünkü daha fazla kuru fasulye yemeğe başladıkça , vücudunuz onları sindirmek için gereken iyi bakteriyi üretecektir. Kuru fasulyeyi hamburgerin içinde, güveç olarak veya soslara püre olarak karıştırarak yiyebilirsiniz.


Çam Fıstığı
Her gün bir shot bardağı dolusu yiyeceğiniz çam fıstığı, açlığınızı bastırmanıza yardımcı olur. Çam fıstığı, midenin dolu olduğunu beyine ileten cholecystokinin (CCK) ve glukojen benzeri peptid (GLP-1) hormonlarını uyaran pinolenic acid içerir. Bir çalışmada, pinolenic acid kullanan kadınların yeme isteğinin azaldığı ve yiyecek tüketiminin %36 düştüğü belirlenmiştir. Çam fıstıkları, tüm fıstık çeşitleri içinde en yüksek proteine sahip olandır, dolayısı ile bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.
 
Rezene Çayı
Sabah oluşan mide kazınıtısını, akşam yatmadan önce rezene çayı içerek giderebilirsiniz. Rezenenin ferahlatıcı kokusu, dildeki tat alma tomurcuklarını tazeler ve yeme isteğini azaltır. Aynı zamanda sindirimi hızlandırır, besinlerin emilimine yardımcı olur ve vücutta yağ birikimini azaltır.
 
Crimini Mantar
Bu mini-Portobello mantarlarının ete benzer bir tadı vardır. Crimini mantarlarını hindi kıyması ile karıştırmak, tadını kaybetmeden yağı yarıya indirmenin harika bir yoludur. Yüksek lifli mantar karışımı, taco, et sosu, hamburger vs. gibi et yemekleri için uygundur.
 
Elma
Elma, akşam yemeği öncesi mükemmel bir atıştırmalıktır. Elma içindeki çözülebilir lif (pektin), yemekten sonra kana karışan şeker ve kalori miktarını azaltır. Bu, Tip-2 diyabeti önlemek isteyenler için iyi bir haber! Aynı zamanda elma, diyet yapanlar için en iyi atıştırmalıklardandır. Elma pektini, artan yağ depolanmasına neden olan kan şekerinin yükselmesini önler. Daha fazla yemek isteği yaratan, kan şekerinin düşmesini engeller ve iki saate kadar tok tutar.
 
Avokado
Alışveriş sepetinize koyacağınız, MUFAS diye kolayca hatırlanabilen monounsaturated yağlar karın bölgenizi şekle sokar. Fındık, ceviz, zeytinyağı ve yağlı tohumlarda bulunan MUFAS, size bütün gün yetecek sağlıklı enerji kaynaklarıdır. Diğer yağ yakıcılar avokado, yeşil çay ve tam tahıllarda bulunur.
 
Ahududu ketonu
Ahududu ketonu, kırmızı ahududuların temel koku bileşenidir. Bu bileşen, vücut tarafından metabolizmayı düzenlemek için kullanılan bir protein olan adiponectin düzenleyicisidir. Ahududu ketonu, hücre içindeki yağların daha etkin bir şekilde parçalanmasını ve vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasını sağlar. Günlük tavsiye edilen doz 100 mg’dır. Aynı faydayı meyveyi yiyerek almak isterseniz, 40 kg ahududu tüketmeniz gerekir. Ahududu ketonu kolayca online satın alınabilinir.
 
Acı biber
Bu biberlere acı tadı veren bileşen olan capsaicin, aynı zamanda iştahınızı frenler, vücut ısısını yükseltir ki bu da metabolizmanızı hızlandırır. Bir daha omlet vaya hamburger yediğinizde biraz acı biber ilave edip sonucu kendiniz görün.
 
Sirke
Sirke, karbonhidratların emilimini yavaşlatır ve kan şekerinizdeki ani dalgalanmaları önler. Aynı zamanda, besinlerin mideden geçiş süresini yavaşlatıp sizi daha uzun süre tok tutar. Makarna veya patatese biraz limon kabuğu rendesi ve sirkeli güneşte kurutulmuş domates sosu ilave edin.
 
Tarçın
Bu lezzetli baharat, besinlerin midede kalma süresini artırır. Aynı zamanda, glukoz metabolizmasını uyararak kan şekeri seviyenizi düşürür. Tarçını, yulaf ezmesi veya kahveye serpebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,