Mide Alınmasından Sonraki Problemler

Kanser veya obezite gibi sebeplerle midenin tümünün veya bir kısmının alınmasına gastrektomi denir.

Kanser veya obezite gibi sebeplerle midenin tümünün veya bir kısmının alınmasına gastrektomi denir. Bu mide ameliyatını çeşitli komplikasyonlar izleyebilir. Ayrıca sindirim düzeninde yapılan değişiklikten dolayı bazı problemler görülebilir.
Kanser için yapılan mide ameliyatı sonrasında enfeksiyon,midede müdahale edilen bölgede sızıntı, yemek borusunda tıkanma, iç kanama,ince bağırsağın tıkanması gibi riskler söz konusudur. Obezite için mide ameliyatı sonrasında ise mide bulantısı ve kusma, iç kanama, midenin kapatıldığı yerden sızıntı, asit reflüsü ve enfeksiyon görülebilir.

Midenin görevlerinden biri de vitaminlerin emilimidir.Özellikle B12, C ve D vitaminleri mideden emilir. Midenin tümü alınırsa mide ameliyatı sonrasında bu vitaminler besin yoluyla alınamayabilir. Bunun sonucunda anemi, enfeksiyona hassaslık, kırılgan kemikler, zayıf kaslar ortaya çıkabilir.
Gastrektomiden sonra küçük öğünler bile kişinin hemen tokhissetmesini sağlar. Bu da kilo kaybına yol açabilir. Obezite için yapılan mide ameliyatı sonrasında bu istenen bir durum olsa da, kanser için yapıldıysa bir sağlık riski olabilir. Dumping sendromu, sabahları kusma ve ishal de istenmeyen diğer komplikasyonlar arasındadır. 

Etiketler: , , ,