Mide Katlama Ameliyatı ile İlgili Gerçekler

Mide katlama ameliyatı, gastrik plikasyon veya mide dikme ameliyatı olarak da bilinir.

Mide katlama ameliyatı, gastrik plikasyon veya mide dikme ameliyatı olarak da bilinir. Midenin bir kısmı kendi üstüne katlanarak sabitlenir. Bu sayede midenin boyutu küçültülür ve kilo kaybı hedeflenir. Diğer kilo kaybı ameliyatları arasında daha yeni bir tekniktir. Bu ameliyatlar bariyatrik ameliyatlar olarak bilinir.

Mide katlama ameliyatı klinik araştırmalarla, en iyi kilo kaybı ameliyatı olarak desteklense de her zaman önce doktora danışmak ve gerekli kontrolleri yaptırmak lazımdır. Komorbid (yandaş) hastalıklar sebebiyle bu ameliyata uygun olmayabilirsiniz. Ayrıca ameliyat halen daha deneysel aşamadadır. Prosedürün uzun dönemli etkileri bilinmemektedir. Ancak bugüne kadar yapılmış ameliyatlarda zararlı bir etki gözlenmemiştir. Ameliyatın faydaları obezitenin komplikasyonlarını iyileştirmektedir.
Brezilya’da yapılan araştırmada 66 bariyatrik hasta incelenmiştir. Ameliyatın sonrasındaki üç yılda kilo kaybıyla ilgili tatmin edici sonuçlar vermiş ve komplikasyon oranı oldukça düşük görülmüştür. 66 hastanın hiçbirinde önemli bir komplikasyon yaşanmamıştır. Mide katlamaameliyatı açık ameliyatlar kadar invazif değildir. Yani prosedür sırasında vücuda açık ameliyat kadar müdahale edilmez. Bu da dikişlerin atması, iç kanama olması, enfeksiyon görülmesi gibi riskleri düşürür. Ayrıca ameliyat besinlerin mide tarafından emilmesini bozmaz. Bu yüzden ergenlerde kilo kaybı ameliyatı uygulanacaksa bu prosedür tercih edilebilir. 

Etiketler: , , ,