Şekeri Bırakmak İçin 4 Basit Önlem


Şekerden vazgeçmek neden bu kadar zor? Belki de cevabı biyolojimize daha yakından bakarak bulabiliriz. 

Biyolojimiz
 
2007’de yapılan bir araştırmada farelere kokain ve şekerli su verildiğinde her seferinde şekerli suyu tercih ettikleri görüldü. Şekerin bir elmada olduğu gibi doğal mı yoksa sakarinde olduğu gibi yapay mı olduğu fark etmiyor.
 
Bundan çıkarabileceğimiz sonuç şekere karşı aşırı derecede hassas olduğumuz. Beynimizdeki tatlı alıcıları şeker bakımından zengin beslenme ile uyarıldığında şeker kolaylıkla öz-denetim mekanizmamıza üstünlük sağlar.
 
Dondurmadan bir ısırık aldığımızda beynimiz bize daha çok yememizi söyler ve bu mesaj yedikçe güçlenir.
 
Şeker Kullanma Alışkanlığından Vazgeçmenin 4 Basit Yolu
 
Eğer şeker kolaylıkla öz-denetimimize üstün geliyorsa vücudumuzun doğal şeker arzusuna uyumlu çalışan davranışlar nelerdir?
 
1. Her gün yeteri kadar az şekerli tam besinlerden yiyin
 
Bunu yapmazsak vücudumuz kalori istiyor. Vücudumuz şekerin kalori verdiğini biliyor. Bu isteği karşılamanın en basit ve hızlı yolu yeterli miktarda az şekerli tam besinlerle beslenmek. Bu ihtiyacı duyduğunuzda gün içerisinde yeterince yiyip yemediğinizi kontrol edin. Bir öğünü atlamış mıydınız? Otla beslenen hayvan eti, deniz balığı, sebze, kinoa gibi glüten içermeyen tahıl ve avokado ile Hindistan cevizi gibi iyi yağlardan yiyin. Bu gıdalardan günlük beslenmenize yeterince eklemek şeker isteğinizi azaltacak.

2. Su için
 
Şeker arzusu genellikle susuzluktan kaynaklanıyor. Şeker istediğinizde önce bir kaç bardak su için. Sağlığınız için iyi bir alışkanlık sabahları kalkınca su ve kahvaltı yerine yeşil smoothie içmektir. Böylelikle sisteminizin su ihtiyacı karşılanır, vücudunuza sindirimi kolay besinler sağlarsınız ve günü geri kalanında sağlıklı beslenmek için hazırlanırsınız. Günlük 2 litre su içmeye dikkat edin.
 
3. Meyve yiyin ya da stevia kullanın
 
Canınız tatlı çektiğinde meyve yiyin ya da yalnızca stevia kullanın. Stevia tatlı yaprakları olan bir bitkidir ve genellikle az karbonhidrat, az glisemik şeker yerine kullanılır. Böylelikle şeker isteğine neden olmaz. Stevia’yı çaya, smoothie’ye ya da tatlılara katabilirsiniz. İki hafta boyunca yalnızca meyve yiyip stevia tüketin.
 
Basit Tatlı İçecek Tarifi: Suya bir tutam stevia ve çok az elma sirkesi ekleyin.
 
3. Ekşi ve ferante edilmiş gıdalar tüketin
 
İşin sırrı bu. Canınız şeker istediğinde bu isteği zıddıyla yenin. Lahana turşusu ve kimchi gibi ekşi ya da fermente olmuş besinler tüketin. Bu yiyecekler size bol miktarda probiyotik ve besin vererek şeker arzusunu yok eder. Fermente edilmemiş lahana turşusu alın ya da evde kolaylıkla hazırlayın.
 
4. Her gün probiyotik alın 
 
Bakterilerimiz dengesizleştiğinde şeker isteriz. Probiyotikler sindirim florasını düzenleyerek bağırsak sistemimizdeki dengeyi yeniden sağlar. İbrenin iyi bakterilere doğru dönmesini sağlar. Günlük en az 15 milyar iyi bakteri almaya çalışın.
 
Vücudunuzun doğası gereği şekeri fazlasıyla duyarlı olduğunu unutmayın. Bununla mücadele etmeyin. Buna uygun hareket edin. Yalnızca iradenizle mücadele etmeye çalışmak yerine bu basit stratejileri uygulayarak başlayın.

Etiketler: , ,