Tiroit Nodülü Tedavisinde Bitkiler

Tiroit nodülleri tiroit bezinde oluşan nodüllerdir.

Tiroit nodülleri tiroit bezinde oluşan nodüllerdir. Hemerkeklerde hem kadınlarda yaygın olsa da kadınlarda daha çok görülürler.Boyutları ve sayıları oldukça değişkin olabilir. Genellikle kanserözdeğildirler ve kanser oranı sadece %5 ila 10 arasındadır. Doktorlar çoğu zaman nodüllerisadece gözetim altında tutmayı tercih ederler fakat zaman zaman radyoaktif iyonveya ameliyat tedavisi önerebilirler. Hastaların kendi kendilerineuygulayabileceği önlemler ve bitkisel tedaviler de mevcuttur.

Tiroit nodülünün bitkisel tedavisinde düzenli olarak denizürünlerinin tüketilmesi tavsiye edilir. Deniz ürünlerinde bolca doğal iyotvardır ve bu sayede tiroit bezine fazladan iyot sağlanır. İyot nodül tedavisindeönemli bir rol oynadığı için tiroit nodülleri için mükemmel bir doğaltedavidir. Mukus üretimini artıran margarin, kızartılmış gıdalar, süt ürünlerive işlenmiş gıdalar tavsiye edilmez. Tiroit nodülleri varsa, bağışıklık sistemizayıfladığında ve vücutta enflamasyon varsa kötüleşebilirler. Bu yüzden şekeralımını azaltmak tavsiye edilir.
Tiroit nodüllerinin bitkisel tedavisinde ginseng uzunyıllardır Çin tıbbında kullanılmıştır. Enflamatuar karşıtı bileşenler içerir veülserlerin tedavisinde faydalıdır. Düzenli olarak almak nodülleriküçültecektir. Bir tür deniz yosunu olan bladderwrack bolca iyot içerir vetiroit problemlerine karşı geleneksel olarak kullanılmıştır. Sargassum adlıesmer yosun da tiroit problemleri için bir Çin devasıdır. Çay yapılarak içilebilirve böylece iyot alımı artırılmış olur. Bambu bitkisinin yenilebilir kısmıbalgam oluşumunu azaltır. Tiroit nodülü oluşma riski yüksek olan kişilerdegelişmesini önleyebilir. 

Etiketler: , , ,