Uykuya bağlı yeme bozuklukları


Uykuya bağlı yeme bozuklukları, gece boyunca gözlemlenen anormal yeme düzeni ile tanımlanır.

Uyurgezerlik kadar yaygın olmayan gece uykuya bağlı yeme bozuklukları, uyurgezerlik sırasında ortaya çıkabilir. Bu tür bir yeme bozukluğu olan kişiler uyku sırasında yemek yerler. Bu kişiler genellikle mutfağa giderek kendilerine yemek hazırladıklarını hatırlamazlar. Eğer gece uykuya bağlı yeme bozukluğu sık olarak ortaya çıkarsa, kişi kilo alabilir ve Tip 2 diyabet riski artar.

Uykuya bağlı yeme bozukluğu ile yakından ilişkili olan gece yeme sendromu, kişinin geceleri bilinci açık bir şekilde yemek yemesi ve yemek yemeden uykuya dalamaması ile tanımlanır.
Gece yeme sendromunun belirtileri aşağıda verilmiştir ve bu belirtiler genellikle en az iki ay sürerek ortaya çıkar:
Gece yeme sendromu ile gece uykuya bağlı yeme bozukluğu bazı farklılıklar gösterir. Gece yeme bozukluğu olan kişiler, bilinçleri açık haldeyken yemek yerler. Buna karşın iki rahatsızlık da uyku ve yeme bozukluklarını içermeleri bakımından benzerlik gösterir. Her iki rahatsızlık da kişinin beslenmesini olumsuz etkileyebilir, utanca neden olabilir ve depresyon ve kilo alımı ile sonuçlanabilir.  

Kimler uykuya bağlı yeme bozukluklarına yakalanır

Hem erkekler hem de kadınlar bu rahatsızlığa karşı duyarlıdır; fakat bu rahatsızlıklar kadınlar arasında daha yaygındır. Genel nüfusun yüzde 1 ila yüzde 3’ünde görülür ve yeme bozukluğu olan kişilerin yüzde 10 ila yüzde 15’inde uykuya bağlı yeme bozuklukları mevcuttur. Bu kişilerin birçoğu gün içerisinde diyet yaparlar. Bu durum kişinin kendisini aç hissetmesine ve gece boyunca uyku nedeni ile kontrolün zayıf düşmesine bağlı olarak aşırı yemek yemesine yol açabilir. Bazı durumlarda, uykuya bağlı yeme bozukluğu olan kişilerde alkolizm, uyuşturucu madde kullanımı ve diğer uyku rahatsızlıkları geçmişi vardır.

Etiketler: , , ,