Vitamin Eksikliğini Gösteren 5 İşaret

Vücudunuz size önemli vitaminlere yeterince sahip olmadığınızı anlatmaya çalıştığında, bazı tuhaf belirtiler gösterebilir. Önemli olan, bu belirtilere gereken en doğru cevabı verebilmektir.

Blum Sağlık Merkezinin kurucusu veBağışıklık Sistemi İyileştirme Planı adlı kitabın yazarı Dr. Susan Blum “İşlenmiş gıdalardan oluşan günümüz beslenme şeklinde, doğru gıdaları yeterince tüketmemek ya da sindirim sorunları nedeniyle yediklerimizin doğru bir şekilde emilememesinden dolayı, vitamin eksikliğinin görülmesi kolaydır” demektedir. “Hastalık kapmayabilirsiniz ancak, vitaminler vücuttaki tüm biyokimyasal reaksiyonlarda yardımcı faktör rolünü üstlendiğinden işlevsel bozukluklar meydana gelebilir. Vücut işleyişinin doğru bir şekilde gerçekleşmesi için vitaminlere ihtiyacımız vardır.” Bu işlevsel bozukluklar bir takım garip yollarla kendini gösterir.
 
İyi Haber: Bu eksikliklerin çoğunu beslenme değişiklikleriyle giderebiliriz; işte, beslenmeyi önceliğimiz yapmak için bir sebep daha. Ancak yemek tedavisi işe yaramazsa, doktorunuza danışmalısınız.
 
Vitamin eksikliğine işaret eden beş tuhaf belirti şu şekildedir:


1. İpucu: Ağzınızın kenarlarında çatlaklar

Eksiklik: Demir, çinko ve niasin (B3), riboflavin (B2) ve B12 gibi B vitaminleri. Blum, “Vejetaryanların, yeterince demir, çinko ve B12 almaması yaygındır.” der. Aynı şey, beslenmeye bağlı olarak lüzumlu bağışıklık yapıcı proteinlerden yoksunluk için de geçerlidir.

Çaresi: Kümes hayvanları, somon, ton balığı, yumurta, midye, güneşte kurutulmuş domates, pazı yaprağı, tahin, fıstık ve mercimek gibi baklagillerden yiyin. Demirin emilimi, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı mücadelede yardımcı olan C vitamini ile artmaktadır, bu nedenle bu yemekleri brokoli, dolmalık kırmızı biber, karalahana ve karnabahar gibi sebzelerle birleştirin.
 
2. İpucu: Yüzünüzde (ve bazen başka yerlerde) kırmızı, pullu bir kızarıklık ve saç dökülmesi

Eksiklik: Saç vitamini olarak bilinen biotin (B7). Bedeniniz, yağda çözünen vitaminleri (A, D, E, K) depolarken, suda çözünen vitamin olan birçok B vitaminini depolamaz.Vücut geliştirenler dikkat! Çiğ yumurta yemek kişiyi korunmasız kılmaktadır, çünkü çiğ yumurtada bulunan avidin adlı bir protein vücudun biotin emilimini gerçekleştirmesini engellemektedir.

Çaresi: Pişmiş yumurta (pişirme ile avidin etkinliğini kaybetmektedir), somon, avokado, mantar, karnabahar, soya fasulyesi, kabuklu yemişlerden, ahududu ve muz yiyin.
 
3.  İpucu: Genelde yanaklarda, kollarda, kalça ve popoda sivilce benzeri kırmızı veya beyaz şişlikler

Eksiklik: Lüzumlu yağ asitleri ve A ve D vitamini.

Çaresi: Doymuş yağ ve trans yağları azaltıp sağlıklı yağlar tüketin. Daha fazla somon ve sardalya, ceviz ve badem gibi kabuklu yemişlerden ve keten tohumu, kenevir ve chia gibi çekirdeklerden yemeye çalışın. A vitamini için yeşil yapraklı sebzeler ve havuç, tatlı patates ve dolmalık kırmızı biber gibi renkli sebzelerden fazlaca yemeye çalışın. Blum, “Bunlar, vücudunuzun A vitamini yapmak için kullanacağı bir A vitamini öncü maddesi olan beta karoten sağlayacaktır.” demektedir. “Ancak D vitamini için bir besin takviyesi öneriyorum, A ve K vitamini de içeren ve D vitamini emilimine yardımcı olan günde 2000 IU.”
 
4. İpucu: Ellerde, ayaklarda veya başka bölgelerde, karıncalanma, iğnelenme ve uyuşma

Eksiklik: Folat (B9), B6 ve B12 gibi B vitaminleri. Blum, “Doğrudan çevresel sinirler ve bu sinirlerin deride son bulduğu yerler ile ilgili bir problemdir.” diyerek, aynı zamanda, bu belirtilerin gerginlik, depresyon, anemi, halsizlik ve hormon dengesizlikleri ile birlikte görülebildiğine dikkat çekmiştir.

Çaresi: Ispanak, kuşkonmaz, şeker pancarı, fasulye (benekli, kara, barbunya, kuru), yumurta, ahtapot, midye, deniztarağı, istiridye ve kümes hayvanları yemeye çalışın.
 
5. İpucu: Ayak parmaklarında, baldırlarda, ayak tabanında ve bacakların arkasında şiddetli kas krampları

Eksiklik: Magnezyum, kalsiyum ve potasyum eksikliği. Blum, “Eğer bunlar sıklıkla oluyorsa, bu maddelerden yoksun olduğunuza dair bir ipucudur.” demektedir. Ve eğer ağır egzersizler yapıyorsanız, ağır terleme ile daha fazla mineral (ve suda çözünen B vitaminlerini) kaybedebilirsiniz.

Çaresi: Daha fazla muz, badem, fındık, balkabağı, çilek benzeri meyveler, elma, greyfurt, brokoli, çin lahanası ve kara lahana, ıspanak ve karahindiba gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler yiyin.

Etiketler: , , , ,