Zayıflatan 5 Yağlı Besin


Her Yağlı Besin Şişmanlatmaz. Bakalım Faydalı Olanları Hangileri?

Yediğiniz besinlere dönüşmezsiniz!
Eğer biz yediğimiz gıdalara dönüşseydik çok fazla sosisli sandviç ve  et yemekleri yiyenler katı kas duvarları haline gelirdi; çok fazla makarna yiyenler iplik iplik ve yağsız olurlardı; Zooey Deschanel gibi çok fazla pekan payı yiyenler ise (kat kat cevizli tatlı) katmer gibi olurlardı. Ve çok fazla yağ tüketenler yağlı (şişman) olurlardı.
Ne dediniz? Bu son cümle doğru mu? Yağ tüketenler şişman mı? Aslında, bu pek de doğru değil. Bilim nasıl para yiyenler zengin olmuyorsa yağ yiyenlerin de şişman olmadığını gösteriyor.
Yanlış tipte yağlarla kaplı yiyecekleri yemek sizi şişmanlatır. Pastabanlarda ve diğer fırınlanmış yiyeceklerde bulunan trans yağlar, endüstriyel ve tahılla beslenmiş hayvanların etlerinde bulunan doymuş yağlar perhizinize fazladan kaloriler ekleyerek özellikle vücudunuzun beslenme dengesine zarar verir. Ancak sağlıklı yağlar bunun tam tersini yapar: iştahınızı bastırır, günlük kalori alım miktarınızı azaltır ve kalp sağlığınızı geliştirmenin yanında metabolizmanızı hızlandırır. 

1- Otla beslenen dana eti
Biliyorum, otla beslenen dana eti biraz pahalı. Ancak içerisindeki sağlığa yararlı yağlar bu fiyata değiyor. Nutrition Journal’da (Besin Dergisi) yayınlanan bir makaleye göre otla beslenen danaların etinde kalp hastalığı riskini azalttığı bilinen omega-3 yağ asitleri daha yüksek düzeyde.
Bel ölçünüze gelince, otla beslenen dana eti geleneksel etlere göre doğası gereği daha yağsız ve daha az kalori içerir. Şunu göz önünde bulundurun: 210 gramlık bir geleneksel biftek, yağlı kısımları alındığında size 386 kalori ve 16 gram yağ kazandırır. Fakat aynı miktarda otla beslenen dana eti sadece 234 kalori ve 5 gram yağ içerir. Böylelikle yalnızca 150 kalori daha az tüketmekle kalmayacak aynı zamanda daha leziz bir biftek yiyeceksiniz. 

2- Zeytinyağı: 

Zeytinyağı kanseri önleyen polifenoller ve kalbi güçlendiren tek bağlı doymamış yağlar bakımından zengindir. İnce belli görünmeye gelince, bunu destekleyen güçlü bulgular var. Obesity’de (Obezite) yayınlanan bir çalışmaya göre zeytinyağı bakımından zengin bir perhiz karbonhidrat ya da protein bakımından zengin bir perhize oranla daha yüksek adiponektin içerir. Adiponektin vücuttaki yağları yakan bir hormon olduğundan ne kadar fazla alınırsa BMI değeriniz o kadar düşük olur. Yemeklerinizde, soslarınızda ve pasta kaplamalarınızda zeytinyağı kullanarak sağlığınızı koruyun.

3- Hindistan Cevizi:
Hindistan cevizi doymuş yağ bakımından zengindir ancak bunun yarısı -bakterilerle savaşan ve kolestrol düzeyinizi düzenleyen- laurik asitten gelir. Lipids’te (Yağlar) yayınlanan bir araştırmaya göre beslenmenize hindistan cevizini eklemek göbek bölgenizdeki fazla yağlanmayı azaltır. Bu araştırma sırasında katılımcılardan yarısına günde iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, diğer yarısına ise soya yağı verildi ve her ne kadar her iki grup da kilo kaybettiyse de yalnızca hindistan cevizi yağı tüketenlerin beli inceldi. 

4- Bitter Çikolata
Tatlı severler için iyi haber: Çikolata karnınızın düzleşmesine yardım edebilir. Yani, bitter çikolata bunu yapabilir. Ancak bundan faydalanmak için tatlı saatini beklemeyin. Yakın zamanda yapılan bir araştırma için bir grup erkeğe yemekten iki saat önce 105 gr. çikolata yedirildi. Bitter çikolata yiyenler sütlü çikolata yiyenlere oranla %17 daha az kalori aldılar. Araştırmacılar bu sonucun bitter çikolata içerisinde sindirimi yavaşlatan sitrik asit kaynağı katkısız kakao yağının bulunmasına bağlı olduğuna inanıyorlar. Öte yandan, sütlü çikolatada bulunan kakao yağı katı yağ katkılı olduğundan mide ve bağırsak yolundan daha hızlı geçiyor. Bitter çikolatayı sindirmek daha uzun sürdüğünden sizi daha uzun süre tok tutarak kilo vermenize yardımcı oluyor.

5- Badem Yağı 

İçerdiği yağa rağmen bademin kilo vermenize yardımcı olabileceği birden fazla araştırma tarafından ortaya kondu. International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders’ta (Uluslararası Obezite ve Obeziteye Bağlı Metabolik Bozukluklar Dergisi) yayınlanan bir araştırmada iki farklı perhiz altı ay boyunca izlenerek kıyaslandı. Bir grup az yağlı (%18 yağ), kalori kısıtlamalı bir perhiz, diğeri fazladan yağın bademden sağlandığı daha ortalama düzeyde yağlı (%39 yağ) bir perhiz izledi. Her iki grubun da eşit miktarda kalori almasına rağmen ikinci gruptakiler diğerlerinden daha çok kilo kaybetti. Dahası, badem yiyenlerin beli diğerlerininkinden %50 daha fazla inceldi. Peki bu nasıl mümkün oluyor? Badem vücudun emdiği yağ miktarını sınırlayan bileşenler içeriyor ve bölelikle yağların bir kısmı sindirilmeden vücuttan atılıyor.

Etiketler: , , ,