Anormal Kulak Kiri

Kulağın dış kısmındaki bezler kulak kiri denilen maddeyi üretir.

Kulağın dış kısmındaki bezler kulak kiri denilen maddeyiüretir. Kulak kirinin işlevleri arasında dış kulak kanalını korumak vekayganlaştırmak ayrıca kulak enfeksiyonlarına sebep olabilecek kirlerihapsetmek yer alır. Anormal kulak kiri durumları arasında çok miktarda kulakkiri üretimi ve sertleşmiş kulak kiri yer alır. Genellikle ev tedavilerianormal kulak kiriyle ilgili durumları tedavi eder fakat bazı kişilerin doktoragörünmesi gerekir.

Kulak kiri yapışkan, sarı bir maddedir ve doğal olarak kulakkanalından dışarı atılır. Kulak kirini temizlemeye çalışmak kirin kanalınderinliklerine gitmesine sebep olarak, katılaşmasına yol açabilir. Kulak kiriayrıca kaşıntı ve koku gibi belirtilere sebep olabilir.


Bazı kişilerde kulak kiri üretimi doğal nedenlerle dahafazladır. Sertleşmiş kulak kiri ise işitme cihazı kullanımı veya kulağı sivribir cisimle karıştırmak sonucunda görülebilir. Çünkü bunlar kulak kirini kulakzarına doğru iterek burada birikmesine ve sertleşmesine neden olabilirler.

İşitme kaybı sertleşmiş kulak kirinin kulak kanalınıtıkaması sonucunda görülebilir. Kulak kiri kulak ağrısına, kulakta dolulukhissine veya çınlamaya yol açabilir.

Anormal kulak kirinin tedavisinde tıkanıklık veya kulakkirinin aşırı miktarı giderilir. Hidrojen peroksit  veya mineral yağı gibi damlalar kullanmakkulak kirini yumuşatabilir veya aşındırabilir. Ilık tuzlu su çözeltisi veyamusluk suyuyla kulağın sulanması kulak kirinin atılmasını sağlayabilir. Şekerhastası olan kulak zarı delinmiş kişiler doktor tarafından tavsiye edilmedikçekulaklarına sıvı koymaktan kaçınmalıdır.

Ev tedavileri başarılı olmazsa doktor özel ekipmanlarıyla durumutedavi edebilir. Kulak zarı yırtılmış kişiler veya şeker hastası, zayıflamışbağışıklık sistemi gibi kronik bir medikal durumu olan kişiler kulak kiriningüvenle alınması için doktora danışmalıdır. 

Etiketler: , ,