Astım Hastaları İçin Egzersiz Önerileri

Astım tedavisinin hedeflerinden biri egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteleri de içeren normal ve sağlıklı bir hayat tarzı sürdürebilmeyi sağlamaktır. 

Astım ilaçlarını doktorun önerdiği gibi alarak, tetikleyicilerden uzak durarak, belirtileri ve akciğer fonksiyonunu takip ederek bu hedefe ulaşılabilir. Eğer astım belirtileri bazı aktivitelerden sizi mahrum ediyorsa doktorunuzla görüşün. Küçük bir ayarlama egzersiz veya aktivite sırasında daha rahat olmanızı sağlayabilir.


Voleybol, jimnastik, güreş gibi kısa süreli ve aralıklı efor harcattıran aktiviteler genellikle astımlı kişiler tarafından iyi tolere edilir. Futbol, uzun mesafe koşusu, basketbol gibi aktiviteler ise uzun süreli efor ister. Benzer şekilde buz pateni gibi soğuk hava aktiviteleri de astım hastaları için çok uygun değildir. Ancak astımı olan çoğu kişi yine de bunları yapabilir. Yüzmek genellikle ılık ve nemli havalı bir ortamda yapıldığı için astım hastaları için uygundur. Fiziksel formu korumak için de mükemmel bir aktivitedir. Açık havada veya kapalı alanda bisiklet, aerobik, yürümek veya koşu bandında koşmak da astım hastaları tarafından yapılabilir.

Egzersiz yaparken astımı kontrol etmek için, öncesinde astım spreyinizi kullanın. Isınma hareketleriyle başlayın ve egzersizden sonra soğumak için de egzersizler yapın. Hava soğuksa içerde çalışın veya ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Alerjik astımınız varsa hava kirliliği varken veya polen seviyeleri yüksekken dışarıda çalışmayın. Soğuk algınlığı gibi bir viral enfeksiyon durumunda egzersizden kaçının. Kendiniz için uygun bir seviyede egzersiz yapın.

Aktif bir yaşam sürdürmek fiziksel ve zihinsel sağlık için önemlidir. Unutmayın, astım egzersiz yapmamak için bir bahane değildir. Doğru teşhis ve etkili bir tedaviyle astım belirtileri yaşamadan bir egzersiz programının faydalarını görebilirsiniz. Egzersiz sırasında belirtileri yaşarsanız, ara verip astım spreyini kullanabilirsiniz. Belirtiler tamamen kaybolursa egzersize devam edebilir, kaybolmazsa aktiviteye o günlük son verip doktorunuzla görüşebilirsiniz.


Etiketler: , , ,