Gece Çok Sık Uyananların Yapması Gerekenler

Gece sık uyanmanın mutlaka nedenleri araştırılmalıdır. Bu nedenler uykuya ait bozukluklar veya dahili ya da medikal sorunlar olabilir.

Buna örnek olarak uyku sırasında horlama ve nefes durmasıyla giden uyku apne sendromu verilebilir. Bu durum gece içerisinde sık sık uyanmalara yol açarak kişinin uykusunu bölebilir. Bu hastalık sırasında sık tuvalete gitme ihtiyacından dolayı da kişi uykusundan uyanabilir.
 
Uyku bölünmesinin bir diğer nedeni depresyondur. Kişi kendisini gün içinde iyi hissetmediği ve mutsuz olduğu zaman gece uykusu sık bölünür ve bu bir depresyon habercisi olabilir.

Keza akşamları yenilen ağır yemeklerden sonra bu tür sıkıntılar görülebilir. Ağır ve baharatlı yemekler, gece mide muhteviyatının geri kaçması sonucunda ortaya çıkan reflüye yol açabilir ve kişiyi sık sık uykusundan uyandırabilir.
 
Bir diğer bozukluk fibromiyalji adı verilen, boyun kaslarında sertleşmelerle giden ve gündüzleri kişiyi yoran bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık geceleri uyku bölünmesine neden olabilir.
 
Eğer sorun kronikse, yani 3 aydan fazla sürmüşse, mutlaka doktora başvurularak uykudan sık uyanmanın nedenleri araştırılmalıdır.

Etiketler: , ,