İç Varis ve Belirtileri

Derin venöz yetmezlik olarak da bilinen iç varis, derindeki damarların yetmezliğidir ve yüzeydeki damarların yetmezliğiyle aynı şekilde gelişir.

Derin venöz yetmezlik olarak da bilinen iç varis nedir? İç varis derindeki toplardamarların yetmezliğidir ve yüzeydeki damarların yetmezliğiyle aynı şekilde gelişir. Sebebi damarlarda kanın kalbe geri akışını destekleyen kapakçıkların görevlerini tam yapamamasıdır. Bazı hastalarda ise derin ven trombozunun ardından iç varis gelişebilir. Derin damarlar pıhtıyla dolduğunda birkaç hafta veya ay sonrasında yeni bir kanal oluşur ancak derin damar kapakçıkları bu süreiçinde çok zarar görür. Damarlar kan taşımasına rağmen kapaklar çalışmaz ve kan kalbe gitmeyebilir. Bazı damarlar da yeni kanal açılması sürecinde önemli hasar gördüğünden çok dar olur ve kan aşıma işlevinde etkisiz kalabilirler. Zaman zaman ise damarlarda yeni bir kanal hiç açılmaz.

Önemli derin damar hasarı olan hastaların bir kısmında çok belirti görülmez. Hastalarda baldır kası büyümeye başlar. Bunun sebebi kanı kalbe geri göndermek için daha çok çalışmasıdır. İnatçı damar tıkanması olan kişiler başta olmak üzere bilekte ödem görülebilir. Hastaların bazılarında cilt komplikasyonları görülebilir. Bunlar hafif egzamadan ciddi ülserleşmeye kadar değişir. Cilt hasarının erken işaretlerinden biri kahverengi lekelerdir. Bunun sebebi kasın pompalama mekanizmasının bozulması sonucunda artan damar basınçlarının kırmızı kan hücrelerini kılcal damarlardan dışarı ittirmesi ve bunlardaki hemoglobinin bozularak hemosiderine dönüşmesidir. Daha ileri ve ciddi bir evresi lipodermatosklerozdur. Ciltte bariz sertleşme oluşur.Özellikle bacağın getr bölgesini etkiler ve bacakta ülserleşmenin işareti olabilir. Cildin kasılması görülür ve bilek daha dar olur. Dar bilek ve belirgin baldır birleşince bacak "şampanya şişesi” şeklini alır.
İç varisle durumlarında atrofi blanche gelişebilir. Bu durumda yüzeysel kan damarları ciltten kaybolur ve beyaz bölgeler oluşur. Cildin damar kapağı yetersizliğinden ciddi bir şekilde hasar gördüğünü işaret eder. Bu bölgelerde damarın ülserleşmesi görülebilir. Hastalar bu belirtilerden çok şikayet etmeyebilir ve damar ülserleşmesi görülene kadar tıbbi yardım almayabilir.

Etiketler: , , , ,