Omuz Kireçlenmesi Egzersizleri

Omuzlarda kireçlenme omuz tendonlarında kalsiyum birikmesi sonucu çevredeki dokular yangılı, iltihaplı olunca ortaya çıkar.

Omuzlarda kireçlenme omuz tendonlarında kalsiyum birikmesisonucu çevredeki dokular yangılı, iltihaplı olunca ortaya çıkar. Rotator kılıf olarak bilinen omuz kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizler bu durumun sebep olduğu ağrıyı azaltabilir. Eğer bölgedeki hasar yeniyse bir süre dinlenmek,bölgeye buz koymak ve her türlü tedaviden önce mutlaka doktora danışmak önerilir.

Herhangi bir egzersiz yapmadan önce omuzlarınızın doğru bir duruşa sahip olması gerekir. Bunu elde etmek için omuzlarınızı geri ve aşağıya doğru yönlendirin ve bu sayede birbirlerine biraz yaklaşmalarını sağlayın. Göğsünüz ise açık ve yukarı kalkmış duruma gelecektir. Omuzların kulaklardan uzakta olduğuna ve sırtınızın kambur olmadığına, dik olduğuna dikkat edin. Gün boyunca ve egzersizleri yaparken omuzlarınız sağlıklı bir pozisyonda olursa,egzersizleri doğru bir şekilde yapabilir ve yaparken daha az ağrı yaşayabilirsiniz. Ayrıca elde ettiğiniz verim artarken sakatlanma riski azalır.


Hareket aralığını genişletme egzersizi için ayağa kalkın ve yere bakacak şekilde eğilin. Hasarlı kolunuzu yere doğru sarkıtın ve gerekirse destek için diğer elinizle bir duvara veya masaya tutunun. Hasarlı kolunuzla havada daireler çizin. Küçük dairelerle başlayıp giderek büyüterek kolunuzuntüm hareket menzilini kullanın. Bu egzersizi günde 10 kere tekrarlayın fakat ağrı hissedince hemen bırakın.

Omzunuzda artık ağrı hissetmeyince üst omzu güçlendirme egzersizi yapabilirsiniz. Bu egzersiz için ağrılık veya bir konserve kutusu gereklidir. Kireçlenmiş omzunuz üstte kalacak şekilde diğer omzun üstüne yatın.Üstteki kolun dirseği kalçanın üstüne veya yanına gelecek şekilde, ön kolu karnınızın önüne getirin. Bir ağırlık kullanarak ön kolu yavaşça havaya kaldırın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Dirseğin egzersiz boyunca kalçanın yakınında aynı yerde kaldığından emin olun. Yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. 

Etiketler: , , ,