Sigarayı Bırakmak İçin En İyi Gün Pazartesi

Yeni bir çalışmaya göre sigara içenler bu alışkanlıklarını bırakmayı en çok Pazartesi günü düşünüyorlar.

Yeni bir çalışmaya göre sigara içenler bu alışkanlıklarını bırakmayı en çok Pazartesi günü düşünüyorlar. Bu sonuç sigara karşıtı kampanyaların etkisini artırmak için kullanılabilir.

Çalışma için araştırmacılar 2008 ile 2012 tarihleri arasındasigarayı bırakma ile ilgili internette yapılan aramaları inceledi. İngilizce,Fransızca, Çince, Portekizce, Rusça ve İspanyolca dillerinde yapılanaraştırmalar ele alındı.

Sonuçlara göre insanlar haftanın başlarında sigarayı bırakmakla daha çok ilgileniyorlar. Aramalar en çok Pazartesi günü yapılıyor.Pazartesi günkü aramalar, Salı’dan Pazar’a kadar yapılan ortalama arama sayısından %25 daha yüksek görüldü. Bu dağılımın 6 dil için de aynı olduğu ortaya çıktı.


Pazartesi günleri İngilizce yapılan sigarayı bırakmaklailgili aramalar Çarşamba günlerinden %11, Cuma günlerinden %64, Cumartesi günlerinden %145 daha yüksek çıktı. Bu sonuçlarsağlık çalışanlarının ve ilgililerin sigara karşıtı kampanyaları düzenlerkendeğişiklikler yapmasına sebep olabilir.

Sigarayı bırakmakla ilgili kararın tahmin edilemez ve kaotikolduğu yaygın olan görüştü. Ancak Google aramalarına bakınca düşünce modelininoldukça belirgin olduğu görülüyor. Hatta sigarayı bırakma düşüncesinin haftanıngünlerinden etkilenen davranış modelinin bir parçası olduğu araştırmayladestekleniyor.

Araştırmacılar sigarayı bıraktırma kampanyalarının haftalıkteşviklerden faydalanabileceğini söylüyor. Sigarayı bırakmak isteyenlerinbaşarılı olmadan önce birden çok deneme yaptığı bilinen bir gerçek. OnlarıPazartesi günlerinden tekrar teşvik etmek, bu çabalarını hatırlatmak dahaverimli olabilir. Ayrıca kampanyalara da kolaylıkla entegre edilebilir.

Sonuçların sebeplerini ortaya çıkarmak ve sigarayıbıraktırma konusunda daha etkili olmak için daha fazla araştırma gerekiyor.Ancak bu araştırmadan çıkan sonuç oldukça net: Eğer sigara kullanıyorsanız buPazartesi bırakın. Çünkü yalnız olmayacaksınız. 

Etiketler: , ,