1 Ocak 2014 Çarşamba

Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Nedenleri

Onikofaji olarak adlandırılan tırnak yeme alışkanlığının sebepleri arasında en sık görülen etmen psikolojik rahatsızlıklardır.

Onikofaji olarak adlandırılan tırnak yeme alışkanlığının sebepleri arasında en sık görülen etmen psikolojik rahatsızlıklardır. Küçük yaşlarda ağza götürmekle başlayan bu alışkanlık zamanla ısırma, koparma ve parçalama gibi tırnağın formunu bozacak şekilde yemeye varabilir.  Başlangıç düzeyinde seyreden tırnak yeme alışkanlıkları çocuklarda veya erişkinlerde depresyon, stres, kaygı, üzüntü gibi durumlarda ortaya çıkabilir ve kısa bir süre devam ettikten sonra kaybolabilir.

Bu düzeyde seyreden tırnak yeme alışkanlığı için endişelenecek bir durum yoktur. Fakat tırnak yemeyi alışkanlık haline getirmiş aynı zamanda parmak emme, bacak titretme, kıkırdama, yerinde rahat oturamama, kıpırdanma, göz seğirmesi ve saçı eliyle döndürme gibi davranışlar sergileyen bireylerin psikolojik destek alması şarttır. Çünkü bu rahatsızlıkların temelinde ciddi bir psikolojik hastalık yatıyor olabilir. Psikoterapi uygulanan tırnak yeme alışkanlığı olan hastalara bilişsel davranışçı yaklaşım uygun görülür. Buna ek olarak psikiyatra da danışılarak ilaçla tedavi de önerilebilir.
Paylaş:

0 yorum:

> >

Çok Okunanlar

Arşiv

Sponsor

Bumerang - Yazarkafe

Blog Listem

Quantcast

Rastgele

Copyright © pratik sağlık | Site Tasarımı: Hesaplı Site Design by Hesapli Site | Zebra Yayıncılık zebrayayincilik.tk