Vücut Çatlaklarına Çözümler

Vücut Çatlakları zaman içerisinde hamilelik, hareketsizlik, hızlı kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı oluşur. Cilt yüzeyini oldukça pürüzlü gösteren bu yapılar; kadınların en büyük kabusudur. Çatlak tedavisi için uygulayabileceğiniz maske ve bakım kürlerini sizler için hazırladık;

Çatlakları Onaran Bakım Kürü
Vücut çatlaklarını tedavi etmek için uygulayabileceğiniz bakım kürü
Yumurtanın akı bir kaseye ayrılır. Yumurtaya yetecek kadar esmer şeker eklenir. Bu karışımı cilt çatlaklarına sürebilirsiniz. Esmer şeker cilt üzerinde peeling etkisi yapar. Kan akış hızını artırdığı için cilt çatlaklarına iyi gelir.

Çatlak Tedavisi için Doğal Maske
Kahve ve limon suyu bir kapta karıştırılır. Duş yapmadan önce çatlak olan bölgeye sürülür. Kahve kafein içerdiğinden dolayı hücre yenilemesi yapar. Limonunda vücut üzerinde yumuşatıcı etkisi vardır.
E vitamini ve A vitamini kapsülleri de çatlaklar üzerinde son derece etkilidir.


Vücut Çatlaklarının nedenleri
Çatlak oluşumu vücutta değişik renklerde ortaya çıkabilir. Bazıları kırmızı, bazıları da beyaz olarak karşınıza çıkar.Çatlaklar daha çok kalça kısmında, bacaklarda, göbek bölgesinde ve bazı kadınlarda göğsün üst bölgesinde ortaya çıkar. Hamilelerde karın çatlaklarına sık bir şekilde rastlanır. Kakao yağı da çatlaklar için masaj şeklinde uygulanabilir.

Çatlakları oluşturan bir diğer nedende hareketsizliktir. İşi gereği devamlı oturmak zorunda olan insanlarda; daha çok rastlanır. Kilo ile birlikte çoğalma gösterir. Selülitten farklı olarak kesik çizgi şeklindedir. Kapatılması da oldukça güçtür.

Çatlak Tedavisi İçin Öneriler
1- Sabit bir yerde devamlı oturmamak gerekir. Günde en az yarım saat yürümek çatlak tedavisinde oldukça etkilidir. Duştan önce yapacağınız zeytinyağı masajı da, cilt çatlakları üzerinde son derece etkilidir.

2- Duş esnasında çatlak olan bölgeler, kese yardımı ile ovulmalıdır. Çatlak olan bölge hareket ister. Bu yüzden bu bölgelerin yenilenmesi gerekir. Hareket yapamayacak durumda olan bayanlar için; duş sırasında kese yapmak etkili bir yöntemdir.

3- Her duştan sonra vücut mutlaka kremle nemlendirilmelidir. Krem vücuda nem kattığı için kurumayı önler. Çatlak olan bölgeler kuru bir cilt yapısını sevmez. Bu yüzden kremlerle çatlakların giderilmesi sağlanmalıdır.

4- Beslenme düzenine dikkat etmek ve günlük su ihtiyacını tamamlamak; çatlakların yok olmasını sağlar. Ani kilo kayıplarına dikkat edilmelidir. Rejim yapan birey ani olarak kilo vermemelidir. Kilo yavaş yavaş ve düzenli olarak verilmelidir. Vücuttan aniden atılan fazlalıklar, çatlak olarak geri döner. Masajla ve düzenli bir diyetle desteklenen rejimlerin hiçbir zararı olmaz. Sürece yayılmış kilo verme işlemi vücut içinde herhangi bir risk içermez.

Etiketler: ,