Boyun ve Omuz Ağrısı

Boyun ve omuz ağrısı farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Bazı insanlar yalnızca boyun ağrısı ya da yalnızca omuz ağrısı yaşarken başkaları iki bölgede de ağrı yaşar.
Boyun ağrılarının sebepleri arasında şunlar yer alır:
Omuz, büyük bir hareket aralığına sahip küresel ve manşonlu eklemden oluşur. Böyle hareketli bir eklem, zedelenmeye karşı daha hassastır. Omuz ağrısı aşağıdaki sebeplerin bir veya birkaçından kaynaklanabilir:


Teşhis

  • X ışınları: Sade X ışınları iki omurga kemiği arasında daralan alanı, artrit gibi hastalıkları, tümörleri, disk kayması, omurga kanalı daralması, çatlaklar ve spinal kolonun (omurga) instabilitesini açığa çıkarabilir.
  • MRI: Manyetik rezonans görüntüleme, nöral (sinirle ilişkili) unsurların ayrıntılarını gösterebilen, invaziv olmayan bir işlemdir.
  • Miyelografi/CT taraması: Bazen MRI’ya alternatif olarak kullanılır.
  • Elektronik teşhis çalışmaları: Elektromiyografi (EMG) ve sinir iletim hızı (NCV) bazen boyun ve omuz ağrısını, kol ağrısını, hissizlik ve karıncalanmayı teşhis etmek için kullanılır. 

Tedavi

Yumuşak dokulu boyun ve omuz ağrısı tedavisi, iltihap önleyici ilaç ve/veya asetaminofen kullanımını içerir. Ağrının kaynağına bağlı olarak, kas gevşeticiler gibi ilaçlar, hatta antidepresanlar fayda sağlayabilir. Ağrı, bölgeye nemli ısı veya buz uygulayarak da tedavi edilebilir. Bölgesel kortikostreoid enjeksiyonu omuz artriti için genelde yararlıdır. Hem boyun hem de omuz ağrısı için hareket egzersizleri yardımcı olabilir. Sinir köklerinin veya omuriliğin bulunduğu vakalarda cerrahi işlemler gerekebilir.

Etiketler: , ,