Kilo almayı engelleyen bitkiler nelerdir?

Kilo almayı engelleyen en önemli bitki, iştah baskılayan özelliğinden dolayı mate yaprağıdır. Bu bitki Paraguay da yüzyıllarca kullanılmıştır.

Kilo almayı engelleyen en önemli bitki, iştah baskılayan özelliğinden dolayı mate yaprağıdır. Bu bitki Paraguay’da yüzyıllarca kullanılmıştır. Hem metabolizmayı canlandırıcı, hem enerji verici hem de iştahı baskılayıcı özellikleri vardır. Canlı bir metabolizma ve enerjik bir bedenle, eğer iştah da fazla değilse zaten kilo almak mümkün değildir.


Önemli bir diğer bitki ise tarçındır. Kabuk tarçın, günlük olarak içilen Türk çayı, yeşil çay gibi çayların içine karıştırıldığında metabolizmayı canlandırır. Depresyon gibi kilo almaya uygun duyguları bastırır. Bunların yanı sıra iştahı baskılar ve kan şekerindeki ani düşüşleri engeller.

Yapılan araştırmalara göre kilo almanın en başlıca nedeni, kan şekerindeki ani düşüşlerdir. Herhangi bir nedenle kişinin kan şekeri düştüğü zaman, hemen acıkır ve içgüdüsel olarak tatlı, pasta gibi şekerli yiyeceklere yönelir. Bu durum, kilo alımının en büyük nedenidir. Hem tarçın hem de mate yaprağı bu durumu önleyici bir rol oynarlar.

Etiketler: , ,