Safra Taşlarını Düşürmenin Yolları

Safra kesesi içinde bulunan kolesterol kristalleri veya pigment birikintilerinin çökelti oluşturması sonucu ortaya çıkan yapılara safra kesesi taşı adı verilir

Safra kesesi içinde bulunan kolesterol kristalleri veya pigment birikintilerinin çökelti oluşturması sonucu ortaya çıkan yapılara safra kesesi taşı adı verilir.Türleri ve çapları değişkenlik gösterebilir. Safra taşlarının yaklaşık % 10’u saf  kolesterol taşı ve %60’ı miks kolestrol taşı %30’u pigment taşlarıdır.  Safra taşları yaşa bağlı olarak artan bir rahatsızlıktır, genel olarak 30-40 yaşlarında oluşmaya başladığı saptanmıştır. Yaş faktörüne ek olarak doğum yapmak ve şişmanlık da tetikleyici faktörlerdendir.


Safra kesesinde taş oluşumu bulantı, kusma, belirli gıdalara karşı hassasiyet, karın sağ üst kısmında veya sırtta ağrı, şişkinlik hissi gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtileri gösteren hastaların ultrasonografi ile tanı konabilir ve akabinde cerrahi müdahale ile safra taşlarının alınması sağlanabilir. Cerrahi müdahale dışında taşların kırılması veya eritilmesi için kullanılan yöntemler doktorlar tarafından önerilememektedir. Ancak ameliyatın riskli olduğu hastalarda taşları eritmek için uzun süreli ursodeoksikolik asit içeren ilaçlarla da tedavi mümkündür.

Etiketler: ,