Az Lifli Diyet


Lif, meyvelerin, sebzelerin, tahılların, vücudunuz tarafından sindirilmeyen kısmıdır. Düşük lifli beslenme, bu besinleri ve dolayısıyla kalın bağırsaktan sindirilmeden geçen madde miktarını kısıtlayarak gaitanın hacmini azaltır. Düşük lifli beslenme birkaç durumda önerilebilir.

Amaç:

Örneğin bağırsak ameliyatı geçirdiyseniz ya da bağırsak iltihabı hastalığı (IBD) ya da tahrişi gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız doktorunuz düşük lifli diyet önerebilir.  


Diyetin Detayları:

Düşük lifli beslenme kalın bağırsaktan sindirilmeden geçen madde miktarını kısıtlar. İshal ya da birden alevlenen IBD gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız düşük lifli beslenme yardımcı olabilir. Sindirim sisteminiz normale döndükçe, yeniden diyetinize lifleri azar azar ekleyebilirsiniz.
Düşük lifli diyette aşağıdaki yiyecekleri tüketebilirsiniz:
Düşük lifli beslenirken sebze ve meyveler günde bir ya da iki porsiyona düşürülür. Bir porsiyon, yarım fincana ya da küçük bir meyveye karşılık gelir.
Ayrıca aşağıdakilerden de kaçının:
Eğer düşük lifli besleniyorsanız bir günlük mönünüz şu şekilde olmalıdır:
Kahvaltı:
Bir bardak süt
Bir yumurta
Yarım fincan konserve şeftali
Ara öğün:
Yoğurt (yemişsiz)
Öğle yemeği
Bir bardak süt
Bir porsiyon domates soslu makarna, pişmiş ıspanak, soğan ve Permesan peyniri
Ara öğün:
İki dilim yumuşak (krema kıvamında) fıstık ezmeli kızarmış zenginleştirilmiş beyaz ekmek
Yarım fincan elma püresi
Akşam yemeği:
250 ml ye kadar üzüm suyu.
100 gr yağsız kırmızı et, kümes hayvanları ya da balık eti
Yarım fincan beyaz pirinç
Bir dilim zenginleştirilmiş yağlı beyaz ekmek
Yarım fincan havuç ya da yeşil fasulye gibi pişmiş sebze
Risk Faktörleri:
Eğer doktorunuzun önerdiği düşük lifli diyete uymazsanız sindirim organlarınızda tahriş ya da tıkanma oluşma riski artacaktır.
Sonuç:
Düşük lifli beslenmek bağırsak hareketlerini kısıtlayacak ve ishal ya da karın ağrısı gibi diğer belirtileri yatıştırmaya yardım edecektir. Sindirim sisteminiz normale döndüğü zaman, yeniden diyetinize lifleri azar azar ekleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,