Sebze Ve Meyvelerin Renk Kodları


Pek çoğumuz bir gün içinde ne sıklıkla öğün tüketmemiz gerektiğini biliyor. Bir yandan da görünen o ki damak tadımız pek de heyecan verici değil. Yani ne yiyorsak sürekli aynı kısır döngü içinde yiyoruz.

'101 Optimal Life Foods' kitabının yazarı David Grotto, "Renkten renge değişiklik gösteren bazı eşsiz fitokimyasallar (ya da bitkisel ilaçlar) vardır. Bu çeşitli bileşenlerin her biri, sağlığını koruma yolunda farklı amaçlara hizmet eder. Sadece kırmızıbiber yiyorsan, diğer renklerden almadığın için kırmızıbiberden elde ettiğin avantajlar sınırlı kalacaktır" diyor.


Hangi renk sebzeler size göre?

Sebze ya da meyve seçerken dikkat etmen gereken tek bir renk yok. Yani hiçbiri diğerinden üstün değil. Grotto'ya göre tüm renk yelpazesine ihtiyacın var.

YEŞİL: Yeşiller kanser önleyici etkiye sahip fitokimyasallar içerir; isotiyosiyanat gibi. Aynı zamanda lutein ve zeaksantin adında iki önemli antioksidan da içeren yeşiller, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı olarak da bilinen bir retina hastalığı) riskini azaltmasıylabilinir.SARI: Sarı renkli besinler tam bir C Vitamini deposudur ki o da yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu gibi bazı serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarına da iyi gelir.TURUNCU: Beta karoten içeren turuncu besinler bağışıklık sisteminin yardımcısıdır. Turunçgiller ailesindeki meyveler ağız sağlığını da korur.KIRMIZI: Kırmızı besinlerde kansere karşı etkili olduğu bilinen likopen ve DNA zedelenmelerini azaltan ellagic asit bulunur. Grotto, kırmızılar hakkında şunları söylüyor: "Flavonoid'ler (çilek ve kirazda çokça bulunur) antioksidan savunma sistemini besleyen maddelerdir. Hücreleri korur ve hatta hücrelerin yaşlanmasını geciktirir."MAVİ VE MOR: Üzüm türleri ve mor lahana antosiyanin içerir. Antosiyanin renk pigmentidir ama aynı zamanda hücreleri oksidatif etkiden koruması ve yaşlanmayı geciktirmesiyle bilinir. Grotto'ya göre besinlerin renginin koyu olmasını sağlayan bileşenler aynı zamanda kanser önleyici etkiye sahip.BEYAZ: Kum soğan, taze soğan ve sarımsak, alisin ve kuersetin adlı iki adet bileşen içeriyor ki her ikisi de kalp hastalıkları riskini azaltıp bağışıklık sistemi fonksiyonlarım kuvvetlendiriyor. Karnabaharda bulunan sulforafan adlı madde de kanser riskini düşürmeye yardımcı.


Etiketler: , , ,