Seksi Bir Vücut İçin 10 Öneri!


Özenerek baktığımız mankenlerin vücutları, kendiliğinden öyle değil elbette… Hepsinin dikkatle yaptıkları sporları, sıkı bir şekilde uyguladıkları beslenme programları var. 

Birçoğu ise bazı küçük detayları yaşam tarzı haline dönüştürerek o kusursuz vücutlarını koruma altında tutuyorlar. Siz de bir uzman yardımıyla beslenmenizi düzenleyerek ve hayata geçireceğiniz bazı değişiklerle hayalinizdeki gibi bir vücudun sahibi olabilirsiniz. Önerilerimizi dikkate alın! 

1. Egzersiz değişimi 

Sürekli aynı egzersizleri rutin bir şekilde yapmayın. Farklı sporlar yaparak farklı kasları çalıştırmak, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur. Önerimiz eğer her gün yürüyüş yapıyorsanız, arada bir bisiklete binmeyi deneyin.

2. Kuralcılık 

Kendinize karşı katı olmak ve spor için kurallar koymak sizi daha disiplinli kılacaktır. Mesela spor yaparken yediğiniz yiyeceklere kurallar koyun. Böylece daha düzenli ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

3. Enerji harcayın 

Yağ kaybetmenizi sağlayan şeyin uzun süreli bir spor değil de, kuvvet harcamanızı gerektiren egzersizler olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle bir dakika aralıklarla, güç kullanarak yaptığınız spor, metabolizmanızı ateşleyecek ve vücudunuzdaki fazla yağları hızlıca yakacaktır.

4. Açık havadan yararlanın 

Sporunuzu açık havada yapmaya özen gösterin. Çünkü vücudumuz dış ortamda ısısını kaybetmemek için daha çok çalışmak zorunda kalır. Dolayısıyla açık havada yapılan sporlar daha etkilidir.

5. Porsiyonları küçültün 

Spor yaparken uyguladığınız beslenme düzeninin sıklığı ve tarzı çok önemli. Önemli olan sık ve az porsiyonlarda yemek. Ayrıca, ağır bir akşam yemeği yemek yerine, sabahları zengin bir kahvaltıyı tercih etmeyi de unutmayın.

6. Dinlenerek spor yapın 

Spor yaparken arada bir mola vermek, aralıksız çalışmaktan daha etkilidir. Yapılan araştırmalara göre, yarımşar saatten iki set şeklinde bisiklete binmek bir saat aralıksız bisiklete binmekten daha fazla kalori yaktırıyor.

7. Programlı çalışın 

Birden fazla kas grubunu çalıştıran egzersizler, etkiyi iki katına çıkarırken, süreyi yarıya indirir. Bu nedenle spor eğitmeninizin bu şekilde hazırlayacağı program ile çalışmak daha faydalı olacaktır.

8. Diyet defteri edinin 

Yiyip içtiğiniz her şeyi bir diyet defterine not edin. Böylece hem beslenmenize takip edebilir, hem de yediklerinizin kalorileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Üstelik bu yöntemle daha bilinçli beslenmek de mümkün olacaktır.

9. Zıplayarak uyanın :) 

Sabah saatin alarmını ertelemek hemen hepimizin alışkanlığı haline gelmiştir. Bu erteleme işlemi yerine, uyanmanız gereken saatten 10 dakika daha erken uyanıp 5 dakika boyunca zıplayabilirsiniz. Evet, kulağa ve göze komik gibi gelse de, bunu yapmaya değer. Çünkü 5 dakika boyunca zıplamak hem 40 kalori yaktıracak, hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır.

10. Asansör yerine merdiven 

Günlük yaptığınız spor dışında da hareketli olmaya özen gösterin. Hatta bunu yaşam tarzınız haline dönüştürebilirsiniz. Alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenler ya da apartmanınızdaki asansör yerine merdiveni kullanarak, kısa mesafeli yerlere (market, Pazar gibi) yürüyerek giderek bunu hayata geçirmeniz mümkün!

Etiketler: , ,