Haşimato Hastalığı nedir?


Adını epey duyduğumuz Haşimato hastalıoğı nedir, bu hastalığa ne neden olur, tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler nedir? 

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Haşimato hastalığı, tiroid bezlerinin iltihaplanması hastalığıdır. 1912 yılında "Hakaru Haşimato" adlı bir Japon doktor tarafından tanımlanmış ve onun adıyla anılmaktadır. Boğazdan ziyade, tiroid hormonu bozukluğunun vücutta yarattığı değişikliklerle ilgili belirtiler gösterir. Toplumun %2 lik bir kısmında görülen hastalık, özellikle kadınları tehdit etmektedir.
Haşimato hastalığına yakalanan kişilerde, hastanın bağışıklık sistemi, tiroglobuline karşı antitiroglobulin kısa adı ile antiTG antikoru üretir. AntiTG ve AntiTPO antikoru Haşimato hastalığı (Hashimoto tiroidit) olan kişilerde tiroid bezinde tahribata yol açar. Bu tahribat konunun uzmanı tarafından yapılan tiroid ultrasonografisinde direk olarak anlaşılabilir.
Haşimato hastalığına yol açan antiTPO ve antitiroglobülin tiroidin büyük kısmını tahrip edebilir. Buna bağlı olarak tiroid hormonu üretimi azalır ve hipotiroidi yani tiroid tembelliği gelişir. Tiroid tembelliği(hipotiroidizm) metabolizmayı yavaşlatır ve kilo alma artar.Haşimato hastaları kolay kolay kilo veremez. Kilo sorunu dışında başka şikayetler de başlar. Ortaya çıkmasında en önemli etkenler, aşırı miktarda tuz tüketimi, ani ve sarsıcı üzüntüler, hamilelik, stres, solunum yolu enfeksiyonları. Erken evrede teşhis edilemezse tiroid kanserine dönüşme olasılığı bulunuyor.

İLK BELİRTİLERİ

Çoğu hastanın önceleri şikayeti bulunmaz. Hastalık evreler şeklinde gelişir. Fakat zamanlaHaşimatolu hastalarda tiroid bezi yetmezliği (hipotiroidi) oluşur. Hastalargenelde guatr veya tiroid hormonu yetersizliğiyle ortaya çıkan halsizlik, bitkinlik, uyku hali, el ve yüzde şişme, ses kalınlaşması gibi şikayetlerle başvurur. Kabızlığa, üşümeye ve adet düzensizliği, memelerden süt gelmesi, adele krampları, ağrılara yol açabilir.
Haşimato ile gelişen hipotiroidi, hastaların bir kısmında cinsel isteksizlik, yorgunluk, hatta depresyona neden olur. Kolesterol düzeyi genelde yüksek olduğu için kalp damar hastalıkları da beraberinde gelir. Hipotiroididen dolayı saç ve cilt kuruması, tırnak kırılması olabilir, saç ve tırnaklar parlaklığını kaybeder. Saçların dökülmesi başlayabilir. Bunlardan en kötüsü fiziksel görünümü de etkileyen kaş dökülmesi ve kaş incelmesi, çünkü görünüm kişilerin psikolojisini etkiliyor ve maalesef de çare bulunamıyor. İlerlemiş durumlarda kalp zarında(perikardit), akciğerde(plörezi) ve karında su toplaması(asit) görülebiliyor.

TEDAVİ YÖNTEMİ

Haşimato hastalarının hemen hemen tamamında, hipotiroidi maalesef hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi henüz yoktur. Yapılacak tedavi hasta guatr ve hipotiroide bağlı olarak planlanır. Beslenme düzenine ilaveten Tiroid homonu verilmelidir. Tedavi ömür boyu planlanmalıdır. Göz, yüz ve ayak şişliklerine oranla cilt ve saç bulgularının düzelmesi daha uzun zaman alır. Koroner kalp hastalarında ilaç düşük doz ile başlanır. İlaçlar aç karna alınır, başka ilaç alınıyorsa aynı anda alınmalıdır. 
Tiroid hormon yapımı için gerekli olan iyot her gün yeteri kadar gıda ve su ile alınmalıdır. Zeytin yaprağı, üzüm çekirdeği, nar kabuğu, brokoli bitkisel takviyedir; ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Haşimato tiroiditi bulunanların iyottan uzak durmaları gerekir. Protein kaynağı olarak çeşitlilik sağlamalı, haftada iki kez balık, tavuk, kırmızı et tüketmeye özen göstermeli, tahıl ürünleri ihmal edilmemelidir.

Etiketler: ,