Kilo veremeyen insanlar beslenmede nelere dikkat etmeli?


Kilo veremeyen insanların beslenmede üç şeye dikkat etmeleri gerekir. Bunlardan bir tanesi, yemeklerin porsiyon büyüklüğü kontrolüdür. Yani küçük porsiyonlar yemeye özen gösterilmelidir.

İkincisi, tahıl denilen karbonhidrat grubunun tüketimidir. Burada şeker oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmak gerçekten çok önemlidir. Özellikle sofra şekeri, bal, pekmez, çikolata, sofra şekerinin girdiği her türlü tatlı, muz, üzüm, kavun, karpuz gibi tatlı meyveler, patates, mısır, havuç gibi tatlı sebzeler, beyaz un ve pirinç gibi şeker oranı yüksek olan gıdalardan uzak durmak, daha tok kalmayı sağlar. Dolayısıyla kişinin daha az besin tüketmesine neden olur.

Bunların yanı sıra, en büyük tehlikeyi oluşturan gıda yağdır. Özellikle hazır gıdalarda, fark etmeden yenilen çok miktarda yağlar vardır. Bu konuda dikkat edilecek nokta, ekmeğe tereyağı sürmekten kaçınmak, sebzeleri ve etleri kızartarak yememektir. Yanı sıra yağ oranı yüksek olan poğaça, açma gibi pastane ürünlerinden kaçınılmalıdır. Dışarıda çok yemek yiyen kişiler kıyma yerine parça etler yemeye özen göstermelidir. Bütün bunlara dikkat edildiğinde, daha kolay kilo vermek mümkün hale gelir.


Etiketler: ,