29 Nisan 2016 Cuma

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Her insanda hücrelerin normal bir şekilde çoğalmasını ve sağlıklı kalmasını sağlayan genler vardır. Bu genler genetik veya çevresel faktörlerle, radyasyon ve mikroorganizmalar yüzünden, erken adet görme, geç hamilelik, hormon replasman tedavisi ve yaşam tarzı gibi nedenlerle bozularak tümör oluşumuna neden olabilirler. 

Özellikle yaşla birlikte riskin arttığını düşünen doktorlar kadınların 20-35 yaş aralığında kendi kendini muayene etmelerini, 40 yaş ve üstü kadınlara uzman bir hekim muayenesi ve mamografi öneriyorlar. Peki, erken teşhisi kolaylaştıran belirtiler nelerdir?

Memede Kitle

Özellikle 40 yaş sonrası kadınların memelerinde oluşan kitle veya kist oluşumuna sık rastlanır. İçi sıvı dolu olan kitleye kist içi doku ile kaplı yapıya kitle adı verilir ancak bu her zaman kanser olduğunuzu göstermez bu yapılar tamamen iyi huylu da olabilir bu nedenle eğer elinize bir kitle gelirse ultrasonla incelenmesi için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Meme Derisinde Değişiklik

Meme kanseri olan kadınların bir kısmında kitle veya kist oluşmuyor ancak meme derisinde kızarıklık, kalınlaşma ve portakal kabuğu gibi ufak kabartılar meydana gelebiliyor.

Meme Başında Yara Oluşumu

Meme kanserinin sık rastlanılan belirtilerinden biri meme başında kızarıklıkla birlikte yaraların oluşmasıdır.

Meme Şeklinde Değişiklik

Kadınların memeleri normalde simetrik değildir biri diğerinden hafif çapta büyük veya küçük olabilir ancak normal şekline göre bir değişim gözlemliyorsanız bu durum kanser belirtisi olabilir.


Meme Başının İçine Çekilmesi

Bazı kadınlarda meme başı doğuştan dışarı doğru çıkık olmayabilir ancak normal haline göre eğer içine doğru çekildiğini düşünüyorsanız kanser riski taşıyor olabilirsiniz.

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı her kadında sarı-yeşil renkte meme ucu sıkıldığı takdirde gelebilir ancak meme kanseri olan kadınlarda akıntı meme ucunu sıkmadan koyu kahverengi, siyah veya kan renginde gelir veya su kıvamında berrak bir akıntıyı iç çamaşırınızda farkederseniz vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.


Paylaş:
> >

Çok Okunanlar

Arşiv

Sponsor

Bumerang - Yazarkafe

Blog Listem

Quantcast

Rastgele

Copyright © pratik sağlık | Site Tasarımı: Hesaplı Site Design by Hesapli Site | Zebra Yayıncılık zebrayayincilik.tk