Vücudunuz Yaza Hazır mı?


Yaz aylarına girmeden önce forma girmek, incecik görünmek herkesin hayalidir. Peki ideal vücuda kavuşmak için en etkili yollardan biri nedir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelenyaz aylarına girmeden önce forma girmek isteyenlere önerilerde bulunuyor.
BÖLGESEL FAZLALIKLARINIZDAN KURTULUN
Yaz ayları yaklaştıkça liposuction uygulaması ismi en sık duyulan estetik operasyonlar arasında yer alır ve en hızlı zayıflama yöntemlerinden biri olarak görülür. Liposuction,yağ aldırma yöntemi olsa da aslında kilo vermek için kullanılmıyor. Bu uygulamanın esas kullanım alanı, diyet ve egzersiz gibi diğer yollardan kilo vermiş olan kadınların, bölgesel olarak kolay erimeyen yağ tabakaları varsa, bu tabakaların alınmasını sağlamak için uygulanır. Örneğin hasta diyet ve egzersiz ile ortalama on kilo verdiyse ve hala bel ya da kalça bölgesinde erimeyen yağ tabakaları varsa, bu tabakalar liposuction işlemiyle alınabilir. Böylece bölgesel bir incelme sağlanarak daha ince ve daha güzel bir görünüme kavuşulabilir. Kısacası kilo verme aşamasında liposuction uygulaması sadece düzeltmeler için yapılıyor.

Liposuction tekniğinde farklı teknikler de kullanılabilir. Uygulanan teknikler arasında; deri altındaki yağ hücrelerinin özel bir sıvı yardımı ile çözülmesini sağladıktan sonra vakum aracılığı ile çekilmesi de vardır. Bu işlem için cildin üzerinde ortalama bir santimlik yani bir ya da iki dikişlik minik kanül delikleri açılır. Açılan bu minik kanül deliklerinin içinden girilerek deri altındaki erimeyen yağ hücreleri bulundukları bölgeden vakumlanarak alınır.


Lazer destekli liposuction tekniklerinin diğerlerinden farkı, alınması gereken yağ katmanlarını eritmek için herhangi bir sıvı kullanımına gerek olmamasıdır. Alınması gereken yağ hücreleri bu teknikte lazer yardımı ile direkt eritilebilmektedir. Parçalanan yağ hücreleri diğer tekniklerde olduğu gibi yine vakumlama yolu ile alır.


Liposuction işlemi hastanın tercihine göre, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. İşlemin ardından vücudun hedeflenen şekli alması için yaklaşık 3 hafta özel bir korse giymesi istenir. Ortalama 3 ay sonra işlemin sonuçları çok daha görünür hale gelir. Liposuction işlemi yaptırmak isteyenlerin bu iyileşme sürecini göz önünde bulundurmaları tavsiye edilir.


Etiketler: ,