Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri


Huzursuz bacak sendromu uzun süre hareketsiz kalındığında veya istirahat halindeyken vücudun bazı bölgelerinde ağrı, kaşıntı, yanma, karıncalanma, ürperme, gerilme ve çekme gibi problemlere neden olan bir rahatsızlıktır. 

Yapılan araştırmalara göre huzursuz bacak sendromu görülen bireylerde kalıtımsal faktör dışında iki farklı etmen etkili olmaktadır. İlki beyinden salgılanan birtakım kimyasal maddelerin hareket sistemi üzerindeki etkisi diğeri ise bir hastalığa bağlı olarak gelişebileceği yönündedir. Bu hastalıklar arasında en sık rastlanan demir eksikliği, kol ve bacak sinirlerinde oluşan hasar nedeniyle ortaya çıkan periferik nöropati, B12 vitamini eksikliği, böbrek yetmezliği ve romatoid artrit olarak sıralanabilir. Huzursuz bacak sendromu olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak belirtiler şöyledir;

İstirahat Halindeyken Bacaklarda Ağrı

Koltukta uzanırken, tv izlerken, kitap okurken veya uyurken ilk olarak bacaklarda ağrı oluşur daha sonra kollarda gelişen yanma, uyuşma, karıncalanma ve kaşınma huzursuz bacak sendromu olan hastalarda gözlemlenen şikâyetler arasında yer alır.

Akşam Saatlerinde Daha Yoğundur

Gündüz saatlerine göre akşam saatlerinde daha çok görülen huzursuz bacak sendromu hastalarda uyku problemlerine yol açarak gün içerisinde kendilerini yorgun hissetmelerine sebep olur.


Baldır veya Bacakta Kramp

İnaktif durumlarda ortaya çıkan baldır veya bacakta kramp ters bir hareket yapılmadığı takdirde huzursuz bacak sendromuyla karakterize olan bir belirtidir.

Rahatlama Yöntemleri Değişkendir

Uzun süre inaktif pozisyonda durulduğunda ortaya çıkan uyuşma, yanma ve ağrı gibi şikâyetlerde hastalar çoğunlukla ayaklarını hareket ettirerek, yürüyerek veya esneterek bu ağrıdan kurtulmaya çalışırlar. Doktorların önerisi yoga, pilates veya meditasyon gibi egzersizlerdir. 


Etiketler: ,