Sistitten korunma yolları


Sistitten korunmak için portakal, limon türü gıdaların tüketilmesinde yarar vardır. Çünkü C vitamini içeren gıdalar idrarı asit kıvamda tutar. Özellikle sık sistit olan kadınlarda C vitamini takviyesi yapmakta fayda vardır. 


Ancak bu konuda hiçbir takviye ve hiçbir unsur, hijyene dikkat etmek kadar önemli değildir.
Balayı sistiti denilen bir sistit vardır. İlk kez cinsel ilişkiye girildiği zaman, vajen tamamıyla farklı mikroplarla karşılaştığı için kişi aniden sistit olur. Honeymoon sistitis denilen bu rahatsızlık birkaç hafta kadar sürebilir.

Bu durum, cinsel ilişkinin ne kadar mikrobik bir olay olduğunu da gösterir. Daha sonra vücut bu duruma adapte olur. Kadın kendi kişisel hijyenine dikkat ettiği sürece, daha sonra kolay kolay sistite yakalanmaz.
Normal kabul edilen sistit sayısı
Bir kadının senede 2-3 kez sistit olması normal kabul edilir. Kadınların haftada bir pH 4,5 olan özel vajinal sabunlarla yıkanmalarında fayda vardır. Ayrıca her cinsel ilişkiden sonra yıkanmaları da yararlıdır. Kadınların adetli oldukları günlerde cinsel ilişkide bulunmamaları da sistit açısından çok önemlidir.

Tuvalet temizliklerini önden arkaya doğru yapmalıdırlar. Bu temizlik biçimi özellikle çocuklara ve genç kızlara öğretilmelidir. Çünkü yanlış öğrenildiği zaman, yetişkin çağda da yanlış yapma söz konusu olabilmektedir. Bunların dışında alınacak kişisel bir önlem yoktur.


Etiketler: , ,