Cilt Kuruluğunu Azaltacak Öneriler


Nemlendirin, Nemlendirin, Nemlendirin

Kuru bir cildiniz varsa günlük olarak vücudunuza bolca nemlendirici sürmeniz gerekir. Banyo yaptıktan veya ellerinizi yıkadıktan hemen sonra cildiniz halen nemliyken bunu yapmanız bilhassa önemlidir. Ama ilk gördüğünüz şişeye el atarak da fazla aceleci olmayın. Tüm nemlendiriciler aynı değildir. İşte size kuru ve kaşıntılı bir cilde en iyi gelen nemlendiriciyi nasıl seçmeniz gerektiğine dair önerilerimiz:

Yoğun, cilde nüfuz eden ve yapışkan bir nemlendirici seçin. Cilt sağlığı uzmanları, vazelin gibi merhemlerin (yumuşatıcı) en iyi seçenek olduğunu söylüyorlar. Cilt gözeneklerinin kapanmasına ve böylelikle su kaybının önlenmesine yardımcı olurlar. Ama verdiği yağlı his, bazıları için vazgeçme nedeni olabilir. Kremler, sonraki en iyi seçenektir. Losyonlar, son çareniz olmalıdır. Losyonlar temelde su bazlıdır ve cilde uygulandıklarında su çabucak buharlaşır. Nemin cildinizde tutulmasında daha az işe yararlar.

Nemlendiriciler, boya, güzel koku ve başka olası tahriş edici maddeler içermemelidir. Etiketinde hipoalerjenik (alerji oluşturma riski düşük) olduğu belirtilen ürünü alın. Bu, nemlendiricinin sizi daha da kaşındıracak şekilde alerjik bir reaksiyona neden olma ihtimalinin daha az olduğu anlamına gelir.
Evde bir cilt kremi veya merhemi mevcut değilse, hızlı bir tarif için mutfağa gidin. Sıvı ve katı yağları ısıtıp kullanmak da ticari nemlendiriciler kadar işe yarayabilir, ayrıca pahalıya mal olmazlar.
Sık aralıklarla el yıkamak da çoğu zaman cilt kuruluğuna neden olur. Lavabonun yanına bir şişe el nemlendiricisi (krem veya merhem) bırakın, böylelikle ellerinizi her yıkadığınızda kullanabilirsiniz. 

Daha Kısa Duş Alın

İşte kuru ve kaşınan cildinizi tırmalattırabilecek bir şey: Çok fazla su, kuru cildi daha da kötüleştirir.
Duş almak veya banyo yapmak, çoğu zaman cildinizden doğal yağları alır götürür, bu da cildinizin daha da kuru olmasına yol açar. Sıcak su da cildin nemini alır. Eğer kuru bir cildiniz varsa aşağıdaki önerileri deneyiniz:


Esanslı Sabunları Daha Az Kullanın


Elbette deodorantlı banyo sabunları sizde müthiş kokular bırakacaktır, ama aslında içerikleri cildinizdeki nemi alır götürür, bu da kaşınma dürtünüzü tetikleyebilir. Bu tip sabunların kullanımını vücudun koltuk altları, ayaklar ve kasık bölgesi ile sınırlamak daha iyi olur.

Bunların yerine hafif bir temizleyici madde seçin. Esanslı olmayan banyo sabunları veya etiketlerinde “hassas ciltler için” diye yazanlar, cilt kuruluğuna eğiliminiz varsa banyo için en iyi seçeneklerdir. Hoş kokulu sabunlar ve duş jelleri de cilt kuruluğuna ve kaşınmaya yol açabilir. Bazı insanlar, bu sabunlarda, deterjanlarda ve birçok başka üründe bulunan belli parfümlerle veya boyalarla temas ettikleri zaman cilt kuruluğu ve kaşıntı sorunu yaşarlar. Bu tip tahriş edici maddelerden kaçınmak, çoğu zaman cilt rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

Aynı kural, çamaşır deterjanları için de geçerlidir. Parfümlü veya esanslı deterjanlardan ve çamaşır yumuşatıcılarından kaçının. Deterjan paketlerinde veya etiketlerinde çoğu zaman parfüm veya boya içermediklerini belirtmek için “parfümsüz” diye yazılır.


Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Diğer Öneriler


Kuru ve Kaşıntılı Bir Cildi Tedavi Etmek


Cilt kuruluğu vücudunuzda küçük kaşıntılı bölgeler yaratmışsa, reçetesiz satılan, kaşıntıyı önleyen ve %1 hidrokortizon içeren bir krem veya merhem sizi rahatlatabilir. Hidrokortizon, kaşınmayı, kızarıklığı ve şişliği azaltmaya yardımcı olan steroid bazlı bir ilaç türüdür.

Aşırı kaşıntınız varsa bir doktora görünün. Reçeteye daha güçlü bir hidrokortizon veya başka bir steroid yazdırmanız gerekebilir. Doktorunuz cilde lokal uygulanan kortizonlar gibi ürünleri kullanmanızı önerebilir. 


Doktora Ne Zaman Görünmeli?

Kuru ve kaşıntılı cildiniz iki hafta içinde iyileşmezse bir doktora görünün. Bazı durumlarda cilt kuruluğu ve kaşıntı, özel tedavi gerektirebilen egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları veya alerjik bir reaksiyon yüzünden oluşabilir. Aşırı kaşıntı bazen karaciğer hastalığı ve kanser gibi daha ciddi bir sorunun da işareti olabilir.

Kaşınmak cildinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Kızarıklık, aşırı hassasiyet, şişlik ve iltihap enfeksiyonun işaretleridir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu arayın. Antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Etiketler: , , , , ,