Aloe Vera


İnsanlar, ciltlerini iyileştirmek ve yumuşatmak için binlerce yıldır aloe vera yapraklarından elde edilen jeli kullanıyor. Bitki, aynı zamanda ‘sarısabır’ ya da ‘öd ağacı’ olarak da bilinir. Aloe, halk arasında geleneksel olarak kabızlık tedavisinde de kullanılır.

Aloe Vera Kullanımı

Aloe veranın kullanımına ilişkin araştırmalar, kimi cilt hastalıklarının tedavileri için aloe veranın antik çağlarda kullanılmasına kadar gider. Çalışmalar, aloe jelinin, sedef hastalığı, derideki yağ bezlerinin çalışma bozukluğu nedeniyle meydana gelen sebore hastalığı, kepek, hafif yanıklar ve cilt soyulmalarının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca aloe jelinin, erkeklerde genital uçuk nedeniyle oluşan yaralara da iyi geldiği görülmüştür.  Bunun yanı sıra ‘lateks’ olarak da adlandırılan aloe suyunun ağızdan alınmasının güçlü müshil etkisi yaptığına dair sağlam kanıtlar vardır. Ancak aloenin güvenilirliği tam olarak kesinleşmemiştir. Çünkü kanseri önlemekten diyabete ve radyasyon terapilerinin yan etkilerinin ortadan kaldırılmasına kadar geniş bir yelpazede oral ve yüzeysel olarak kullanılan aloenin, tedavilerdeki etkinliği konusunda yapılan çalışmalardan alınan sonuçlar belirsizdi.

Aloe Vera Dozu ve Kullanım Önerileri

Aloe veralı krem ve jellerin dozları, değişkenlik gösterir. Hafif yanıklar için olan bazı kremler sadece yüzde 0.5 aloe vera içerir. Sedef hastalığı için kullanılan diğerleri, yüzde 70’e kadar aloe vera içerebilirler. Ağızdan alınan destek olarak aloenin belirlenmiş bir dozu yoktur. Yüksek dozda aloe ya da aloe suyu tehlikelidir. Aloeyi nasıl kullanacağınız konusunda doktorunuzdan tavsiyeler almalısınız.

Aloe Vera Kaynakları

Aloe vera içeren besin kaynakları yoktur.

Aloe Vera Takviyeleri

Aloe vera, cilt tedavi edici bir madde olarak olarak yüzlerce kremde, merhemde, losyonda ve güneş koruyucusunda bulunur. Bazı kişiler, evlerinde bulunan aloe vera bitkisi jelini doğrudan uygularlar. Aloe yapraklarının suyu, ağızdan alınmak üzere sıvı formunda aloe özü olarak satılır. Ağızdan destek için de aloe suyu (lateks) bulunur. Diğer herhangi bir destek gibi aloe verayı da serin, kuru bir yerde; nemden ve doğrudan güneş ışığından uzak şekilde saklayın.

Aloe Vera İle İlgili Uyarılar

Güvenilirliğine ilişkin kanıt bulunmadığı dikkate alınarak, aloe vera destekleri çocuklarla hamile ve bebek emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , ,